Pavouci: Proč z nich máme strach a máme k němu vlastně důvod?
Sklípkan, zdroj foto: Pixabay
Sklípkan, zdroj foto: Pixabay

Pavouci: Proč z nich máme strach a máme k němu vlastně důvod?

1 listopadu, 2024 0 Od Pavel Žižka

World wide web, neboli v překladu světově rozsáhlá pavučina. Využíváme ji všichni, a to třeba i k tomu, abyste si mohli přečíst tento článek. Že jste v představách zůstali viset u té obří pavučiny? Není se čemu divit. Právě pavouci jsou totiž jedněmi z vůbec nejděsivějších zvířat naší planety. To není žádný fake, to je fantastická příroda. Pavouci jsou malí, nenápadní tvorové, kteří však mohou vyvolávat velmi nápadné emocionální reakce. Pro mnohé z nás jsou původci strachu a úzkosti. Jasně, všichni jsou jedovatí, ale pro člověka je většina z nich neškodná, a to dokonce často i poměrně velké druhy. Otázka tedy zní, proč se tolik lidí bojí pavouků? Z čeho tento strach pramení a proč je tak silně zakořeněn v lidské psychice? V literatuře i na internetu najdete celou řadu vědeckých teorií, proč se vlastně všichni lidé bojí pavouků. Která je pravdivá? Těžko říct. Něco je ale na každé z nich. Pojďme si ty nejrozšířenější postupně projít.

1. Evoluční původ strachu

Jedním z hlavních důvodů, proč se bojíme pavouků, je prý evoluční mechanismus přežití. Naši předci po miliony let museli být ostražití vůči tvorům, kteří byli nebezpeční, a to velcí jedovatí pavouci skutečně jsou. Tento instinktivní strach mohl mít ochranný účel a přetrval v našem podvědomí i přesto, že dnes už pavouci pro většinu lidí nepředstavují žádnou reálnou hrozbu. Minimálně tedy v našich zeměpisných šířkách ne.

2. Pavouci a jejich vzhled

Také si mimozemšťany představujete jako malé zelené mužíčky? To jen dokládá, jak omezenou fantazii máme. Jak by se organismus, který vznikl na úplně jiné planetě, mohl podobat člověku, když po Zemi běhají tak odlišní tvorové, jako jsou právě pavouci? Pavouci jsou pro člověka zvláštním a nepřirozeným zjevem. Mají mnoho očí, dlouhé nohy a jejich pohyb je často rychlý a nečekaný. Tento odlišný vzhled a způsob pohybu může sám o sobě v lidech vyvolávat pocit nepohodlí a strachu, protože se liší od ostatních zvířat, se kterými jsme běžně v kontaktu.

3. Kulturní vlivy

Strach z pavouků může být také posilován kulturními vlivy. Vždyť to znáte všichni. Jak jsou nejčastěji pavouci vykreslováni? V hororových filmech nebo knihách jsou často zobrazováni jako děsivé, nebezpečné bytosti. Tento obraz pavouků jako nebezpečných tvorů se tak prostě vryje pod kůži a posiluje strach i u lidí, kteří se s pavouky osobně setkávají jen zřídka a žádnou negativní zkušenost s nimi nemají. Nepatříte náhodou také mezi ně?

4. Zkušenosti z dětství

A nebo je to trochu jinak a všechno kolem pavouků má původ v našem dětství? Vždyť je známo, že mnoho našich iracionálních strachů má kořeny v rané fázi života. Pokud jsme jako děti měli negativní zkušenost s pavoukem, může se tento strach přenést i do dospělosti. Děti totiž často přejímají strach od rodičů nebo jiných dospělých, kteří jsou pro ně vzorem. Ale ruku na srdce: Kolik dětí třeba u nás, ve střední Evropě, mělo negativní zkušenost s pavoukem? Kdo naopak malé děti vychovával, ten ví, že už batolata nebo děti ve školce mají vztah s pavouky často velmi komplikovaný.

5. Arachnofobie jako sociální fenomén

Strach z pavouků je tak běžný, že se o něm hovoří jako o společenském fenoménu. Lidé, kteří se bojí pavouků, si často tento strach předávají mezi sebou, a to jak v reálném životě, tak prostřednictvím internetu. Dnes, v době internetu, existují nesčetné diskuse a fóra, kde lidé sdílejí své zážitky s pavouky. Tímto způsobem zřejmě nevznikají noví arachnofobici, ale strach a odpor těch stávajících může utěšeně narůstat.

6. Strach z jedu

Když se podíváte na velkého sklípkana, máte strach z jeho jedu, nebo spíš z velkých kusadel a bolestivého kousnutí? Možná překvapivě nám obvykle nejde o bolest. Jedním z nejčastějších důvodů, proč se bojíme pavouků, je strach z jejich jedu. I když většina pavouků nemá jed smrtelný pro člověka, existuje řada druhů, jejichž kousnutí může způsobit bolest nebo zdravotní komplikace. Tento strach z otravy a je silně zakořeněn v lidském vědomí a může být jednou z příčin arachnofobie.

V české kotlině se ale bát rozhodně nemusíte. Všichni naši pavouci sice jedovatí jsou, ale člověku nemohou ublížit. Výjimkou může být snad jen zápřednice jedovatá, která žije na jižní Moravě, v Polabí a v Poohří, nebo stepník moravský, který žije jen na jižní Moravě.

7. Biologická predispozice

Studie ukazují, že některé osoby mají biologickou predispozici k rozvoji specifických fobií. A jednou z takových fóbií může být i arachnofobie. Tato predispozice může být způsobena genetickými faktory nebo specifickými mozkovými strukturami, které ovlivňují, jak silně reagujeme na potenciální hrozby v našem okolí. Arachnofobie by tak touto optikou byla prostě jen přehnaným strachem, který je náhodou orientován na pavouky.

8. Stereotypy a mýty

S pavouky je často spojováno mnoho mýtů a stereotypů, které přispívají k jejich negativnímu obrazu. Například, že pavouci agresivně útočí na lidi, což ve skutečnosti vůbec není pravda. K čemu by asi takovému několikacentimetrovému stvoření byl útok na metrákového muže? Pokud už pavouk na člověka zaútočí, je to vždy v obraně. Kořistí pavouků doopravdy nejsme.

Jak se strachu zbavit?

Pokud je váš strach z pavouků tak silný, že ovlivňuje váš každodenní život, je důležité s ním pracovat. Existuje mnoho technik, jak překonat arachnofobii, od speciální terapie pod dohledem odborníka až po postupnou expozici pavoukům v bezpečném prostředí. Najdou se i takoví fajnškmekři, kteří se strachu z pavouků zavili tím, že si jednoho pořídili domů jako domácího mazlíčka. Důležité je pochopit, že pavouci hrají v přírodě důležitou roli a ve skutečnosti se jich nemusíme bát tak, jak to často cítíme.

Strach z pavouků je tedy složitý a mnohovrstevnatý fenomén, který má své kořeny zřejmě v evoluci, kultuře i v osobních zkušenostech. Ačkoliv pro mnoho lidí může být tento strach iracionální, je důležité si uvědomit, že se dá s ním pracovat a překonat ho, třeba i přečtením tohoto článku.

zdroje:

  • https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/2641
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Arachnofobie
  • https://magazin.portu.cz/prekonej-svuj-strach-1-arachnofobie-aneb-strach-z-pavouku/