Trojka chrání ježky i jejich blešky
Ježek, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Ježek, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Trojka chrání ježky i jejich blešky

24 listopadu, 2023 0 Od Dominik Rejthar

Plzeňský městský obvod číslo tři se stejně jako před rokem rozhodl při podzimním hrabání listí vytvořit několik útočišť pro ježky, ale i další drobné živočichy a bezobratlé organismy.

Pěší, kteří půjdou kolem těchto míst, najdou cedule s nápisem Trojka chrání ježky i jejich blešky. Tentokrát plzeňský obvod vybral pro hromádky pro ježky sedm lokalit.

Do ankety, zda zimoviště zřídit, se už v loňském roce zapojili také obyvatelé plzeňského obvodu prostřednictvím sociálních sítí a byli jednomyslně pro. „Letos jsme zimoviště pro ježky zřídili na sedmi místech. Najdete je ve Štruncových sadech v parku před stadionem, v Lábkově ulici u cyklostezky, v ulici K Merfánům na Nové Hospodě, v parku ETZ v Doudlevcích, v parku Na Hvězdě, v ulici Heyrovského u domu č. p. 33 a v areálu Škodaland,“ vyjmenovává jednotlivá  místa starosta MO Plzeň 3 David Procházka.

Zimoviště ve formě kupek tvoří klacky stromů a shrabané listí, ve kterém si ježek dokáže vytvořit poměrně suché a teplé hnízdo a může zde přečkat tuhé zimní měsíce. Zimoviště je opatřené informativní cedulí a zůstane až do jarních měsíců, kdy bude nejprve opatrně prohledáno a poté odstraněno. „Prosíme, aby kupky nikdo neničil, možná v nich spí ježek,“ žádá starosta.

Ježci se nám všem odmění pomocí při dodržování přírodní rovnováhy, zkonzumují totiž velké množství škodlivého hmyzu a slimáků.  Tento malý živočich dokáže spořádat během noci téměř tolik potravy, kolik sám váží. Hlavní důvod, proč bodlináčů ubývá, je  právě nedostatek úkrytů.

zdroj: Městský obvod Plzeň 3