Plzeň slaví 730 let a její dějiny vyprávějí: Pověsti o založení města Nová Plzeň a městském erbu
Rytíři v Lobezském parku, zdroj foto: ÚMO Plzeň 4
Rytíři v Lobezském parku, zdroj foto: ÚMO Plzeň 4

Plzeň slaví 730 let a její dějiny vyprávějí: Pověsti o založení města Nová Plzeň a městském erbu

9 května, 2025 0 Od Pavel Žižka

Plzeň letos čekají oslavy 730 let od jejího založení. Autoři YouTube kanálu Toulky po legendách, pověstech a zkazkách se rozhodli, že k oslavám přispějí po svém. Vzniklo tak působivé audio-video, které přibližuje pověsti o založení města Plzně a výkladem jednotlivých prvků jejího městského znaku ukazuje, že za každým symbolem se může skrývat silný příběh nebo alespoň špetka kouzelné legendy.

Audiovizuální nahrávka je založena na kapitole z knihy „Plzeň v pověsti, legendě, tradici a škádlivce“, kterou napsal historik a spisovatel Jaroslav Schiebl. Právě k těmto legendám se video vrací a přetváří je v audiální zážitek, který v sobě spojuje citlivý autorský přednes, původní hudební doprovod a poetiku starých vyprávění.

Rudolf Holčák není v tomto ohledu žádným nováčkem – studoval operní zpěv na konzervatoři v Teplicích, účinkoval na jevišti i v dabingu a je známý například jako moderátor vzdělávacího projektu Planeta Země 3000.

Video začíná jednoduchým představením města Plzně, pak se ponoří do legendy o jejím přenesení – ze Staré Plzně, kdysi slavného hradiště nad řekou Úslavou, do nové lokace při soutoku Mže a Radbuzy. Tato změna nebyla jen strategickým rozhodnutím krále Václava II., ale podle starých vyprávění i výsledkem božského vnuknutí a velkého vnitřního zápasu tehdejších obyvatel.

Další část nahrávky se věnuje původu názvu „Plzeň“. Jde o téma, které dodnes zaměstnává jazykovědce i historiky. Video přináší několik možných výkladů: od údajného zakladatele jménem Plzen, až po spojitost se slovem „plž“ a tím, jak se krajina kolem města „plazila“ mezi řekami. Nechybí ani úsměvné varianty, které si pohrávají s jazykem a zvukomalebností českých slov.

Vrcholným bodem videa je výklad městského znaku. Divák se dozví, proč se ve znaku objevuje chrt, jakou roli v heraldice Plzně hraje anděl, jak se do štítu dostal velbloud a proč jsou ve znaku klíče. Každý z těchto prvků má svůj příběh, někdy založený na historických faktech, jindy na čiré lidové tvořivosti, která po generace utvářela identitu města.

Zveřejnění videa přichází v ideální čas – jen několik týdnů před velkolepými oslavami založení města, které se v Plzni uskuteční o víkendu 31. května a 1. června 2025. Program slavností slibuje bohatou podívanou: slavnostní průvod městem v čele s králem Václavem II. a jeho chotí, jezdecké rytířské turnaje, sokolnické ukázky, dětské hry i ohnivou večerní show na hlavním náměstí. Plzeň se na dva dny promění v živoucí kulisu středověku, kde se budou mísit šermíři, hudebníci, kejklíři, rytíři i prostý lid.

Plzeň letos slaví 730 let. Ale slaví především to, že i po těch sedmi staletích má co vyprávět.

zdroj: Toulky po legendách, pověstech a zkazkách

zdroj: Toulky po legendách, pověstech a zkazkách