Plzeň známá neznámá: Budova Českého rozhlasu Plzeň
25 září, 2023Dnes se s tvůrci z plzeňského spolku Zestínu vypravíme do jedné z nejzajímavějších budov města Plzně. Pozdně funkcionalistická stavba plná unikátních technických řešení, která navíc stále slouží svému původnímu účelu.
Jedná se o budovu Českého rozhlasu, která se může pyšnit mnoha unikátními technickými řešeními a také vytříbenou architekturou. Budovu prozkoumáme podrobně spolu s průvodcem Lukášem Houškou. Zvenčí, zevnitř, podíváme se do sklepa i do studií.
O zřízení rozhlasu se v Plzni uvažovalo už v roce 1928, ale první vysílání uskutečnili až povstalci v květnu 1945 díky zabavené německé vysílačce, jejíž replika stojí před budovou. Nicméně už v roce 1946 byla vyhlášena architektonická soutěž na samostatnou plzeňskou rozhlasovou budovu, v níž zvítězil kolektiv pod vedením Karla Tausenaua. A byla to velká událost, protože plzeňská budova se stala první stavbou projektovanou přímo pro rozhlas. V Plzni tak bylo možné realizovat stavbu dle náročných požadavků rozhlasového vysílání. To ale ještě uvidíte.
Autoři navrhli komplex jako funkcionalistickou moderní budovu s plochými střechami, terasami a stavebně oddělenými částmi odpovídajícími funkcím, které měly plnit. Náročná stavba měla být rozdělena do třech etap výstavby. Nejprve bylo v letech 1947–1953 vybudováno západní křídlo na půdorysu písmene L, na něj navázala stavba studií, které mají obdélný tvar. Tato část byla uvedena do provozu roku 1956. Na stavbu třetí etapy s koncertním sálem však už nikdy nedošlo – památkou je chybějící keramický obklad na jedné ze stěn.
A tím to vše teprve začíná. Chcete o budově vědět víc? Pusťte si video.