Plzeň znovu prvoligová!
Finále florbalové Národní ligy, zdroj foto: FBŠ Slavia Plzeň

6 dubna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Dva týdny byste nenašli Plzeň na mapě klubů, které se účastní elitních florbalových soutěží. FBC Plzeň se po nezvládnutém play-down po dvou letech poroučí z první do Národní ligy. O postupu z Národní ligy do druhé nejvyšší soutěže se pak rozhodlo v Náchodě.

Tady v sobotu 6. dubna změřila síly FBŠ Slavia Plzeň s domácím klubem Primátor Náchod. Západočeši do prvního domácího finálového zápasu vstupovali s vědomím, že může být posledním v sezóně. První dvě utkání v Plzni totiž zvládla Slavia a do Náchoda přijela vybojovat třetí vítězství, rozhodnout tím finále a pojistit si postup do 1. ligy.

Složitá situace však Východočechům ruce nesvázala. Náchod udeřil hned z prvního útoku. Po 21 vteřinách se z branky radoval Filip Čáp. Plzeňany nová situace zjevně dost překvapila a ze začátku se jim nedařilo dostat se do hry. První střelu na golmana Skalického vyslali až ve 4. minutě. Pak se ale postupně dostali do hry a v závěru třetí třetiny byli jasně silnějším týmem. Do změny skóre však převahu na míčku nepromítli, a tak se šlo do šaten za stavu 1:0.

Úvod druhé třetiny přinesl doslova smršť. Hra přinesla spoustu osobních soubojů, jak se na správné finále sluší a patří. Plzeň se hnala za vyrovnáním i vysokým napadáním a její hra sklidila úspěch. V čase 25:56 bylo srovnáno. Kdo čekal, že Slavii bude vyrovnaní stačit, byl na omylu. I ve zbytku třetí třetiny mělo ze hry mnohem více mužstvo ze západu Čech. Náchod hrozil pouze z brejků a s těmi si skvěle poradil gólman Dolák. Devět vteřin před druhou sirénou pak vedení na plzeňskou stranu strhl Filip Konrady.

Třetí dějství začalo tak, jak druhé skončilo. Spousta osobních soubojů a tvrdá hra. Sudí ji však nechávali plynout a až překvapivě se obešli bez vylučování. Zdálo se, že nic už nezbrání Slavii pokračovat v tlaku. Tím spíše, že Kuhajda ve 3. minutě 3. třetiny dal plzeňským dvougólové vedení. Ač se to zdálo nemožné, ve hře stále přibýval důraz, a to dokonce do té míry, že jej i dosud stoicky klidní sudí začali trestat. První se na trestnou lavici podíval plzeňský Sloup, ale Náchod výhodu nevyužil. Až minutu po konci přesilovky udeřil opět Filip Čáp a vrátil svému týmu naději na vyrovnání. Východočechům narostla křídla. O čtyři minuty později opět Čáp zařídil Náchodu trestné střílení, které však Kříž nezužitkoval.

Kritická situace pro Slavii přišla 80 vteřin před koncem základní hrací doby. Maxim Kubelka zužitkoval přihrávku Donaje a Plzeň se ještě strachovala, aby vůbec udržela vyrovnaný stav. Další branku však už Náchod přidat nestihl, a tak se muselo prodlužovat.

Náchodští si do prodloužení přenesli euforii z konce třetí třetiny a od prvních vteřin byli lepším týmem. Plzeňští se ale postupem času oklepali a hru minimálně vyrovnali. Rozhodnout mohla každá situace. Náchod však ve hře držel famózní brankář Skalický. Desetiminutové prodloužení tak rozuzlení zápasu nepřineslo.

281 platících diváků tak za svých třicet korun vidělo skutečně vše, co vidět mohlo, když došlo i na rozhodující nájezdy. K prvnímu se rozjel domácí Čáp, který Slavii dnes potrápil dvěma brankami. Další však nepřidal. Slávista Filip Konrady naopak na svůj gól ze hry proměněným nájezdem navázat dokázal. Pak selhal náchodský Špaček a naopak proměnil plzeňský Huleš. Atmosféra ve sportovní hale TJ Náchod by se dala krájet, tím spíše, když ani třetí náchodský nájezd neskončil brankou. Pak se však nezadařilo ani plzeňské Slavii a na 1:2 z pohledu domácích snížil Maxim Kubelka. To však bylo všechno, a tak FBS Slavia Plzeň zvítězila i ve třetím finálovém utkání, stala se vítězem Národní ligy a jasným postupujícím do 1. ligy. Plzeň znovu prvoligová!