Plzeňský festival světla BLIK BLIK se blíží
Z festivalu BLIK BLIK, zdroj foto: DEPO2015
Z festivalu BLIK BLIK, zdroj foto: DEPO2015

Plzeňský festival světla BLIK BLIK se blíží

8 února, 2024 0 Od Pavel Žižka

Kreativní zóna DEPO2015 připravila na rok 2024 dosud nejrozsáhlejší festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK. Tématem letošního ročníku jsou PRAMENY, a to jak v doslovné rovině reprezentované plzeňskými řekami, tak v přeneseném významu s odkazem na naše předky. Akce se koná 22. a 23. 3. 2024 již poosmé.

S ohledem na zvolené téma povede trasa festivalu z velké části podél plzeňských řek Mže a Radbuzy. Realizační tým BLIK BLIKu právě odtajňuje největší letošní „taháky“ ze 14 venkovních instalací od mezinárodně uznávaných light designérů a umělců z celého světa, které si návštěvníci mohou užít zdarma. Na dvě interiérové instalace v DEPO2015 a také na rozsáhlou výstavu Light Scapes japonského umělce Yasuhira Chida v Muzeu církevního umění je od února spuštěn předprodej vstupenek na www.blikblik.cz. Zájem se očekává velký. Loni festivalovou trasou prošlo na 50 000 návštěvníků, 7 000 z nich navštívilo placené expozice v interiérech.

Nejvýraznější instalace letošního ročníku reflektují téma prameny. Na řece Mži se vzedme obří vodní stěna, na které francouzské duo umělců Jérémie Bellot a Ena Eno rozehraje světelnou optickou iluzi s názvem Seat of Illusions. V imaginární vodní hladinu promění travnatou plochu v centru města dílo Aftereal japonského umělce Yasuhiro Chida. Prameny ve smyslu zdroje přestaví v DEPO2015 ve své instalaci Wood Wide Web výtvarník ATI Sphere. Jeho Interaktivní videoprojekce je lesní paralelou k lidskému internetu a jistě nadchne především dětské návštěvníky. Téma pramenů jako odkazu k předkům se promítnulo ve výběru zadání pro školu videomappingu. Zúčastnění umělci pod vedením profesora Luca Pulvirentiho vzdají svými díly poctu slavnému plzeňskému rodáku Ladislavu Sutnarovi.

Rok 2024 je na počest velikánů Smetany, Dvořáka, Janáčka a dalších vyhlášen Rokem české hudby. Specialista na laserové projekce Richard Mach zachází v oslavě geniality zmíněných skladatelů o kus dále – českou klasickou hudbu míchá se současnými elektronickými žánry a propojuje ji ve velkorysou světelnou a laserovou show Symfonie24. Tato instalace je jednou ze dvou, na kterou je možné zakoupit vstupenku do DEPO2015. Tou druhou je interaktivní stěna Exposure_03 od rakouského umělce Davida Reumüllera, díky níž se mohou návštěvníci stát částicemi nové galaxie, ponořit se do ní a celou ji procestovat.

“V loňském roce proběhl na festivalu průzkum spokojenosti návštěvníků a jedním z podnětů ke zlepšení byl komfort návštěvníků, kteří si chtějí vychutnat akci ve větší pohodě. To je hlavní důvod, proč prodáváme s předstihem limitované edice vstupenek, které samozřejmě i významně pomáhají festivalu na cestě k lepšímu obsahu a menší závislosti na dotacích” dodává k zahájení předprodeje Soňa Rychlíková, ředitelka DEPO2015.

Společnou vstupenku na výše zmíněné instalace lze kombinovat s další, která zájemcům umožní projít si v Muzeu církevního umění ve Františkánské ulici unikátní expozici Lights Scapes umělce Yasuhira Chida. Ve střední Evropě dosud nejrozsáhlejší výstava jednoho z nejuznávanějších současných japonských tvůrců startuje během festivalu a pokračovat bude až do 21. dubna. Soubor působivých minimalistických světelných instalací bude rozšířen o dvě dočasné, které budou návštěvníci moci spatřit pouze v průběhu festivalového víkendu v rámci limitované edice vstupenek.

Letošní trasa se ze středu města protáhne až na jeho okraj. Díky zajištěné kyvadlové dopravě mohou návštěvníci dojet až k OC Olympia, kde na ně budou čekat 3 instalace. Ty se stanou pomyslným narozeninových dárkem, jímž obchodní centrum oslaví 20 let od svého vzniku. Naprostou novinkou letošního ročníku jsou „ozvěny“ festivalu BLIK BLIK, které se uskuteční 6. a 7. dubna v neobvyklém prostředí kaolinového dolu Centra Caolinum Nevřeň. Návštěvníci se tak mohou těšit na první festival světla v podzemí!

Vstupenky na interiérové instalace lze od začátku února zakoupit v síti GoOut. Všechny instalace, doprovodný program i ozvěny festivalu BLIK BLIK jsou postupně představovány na www.blikblik.cz.

zdroj: Lucie Lobotková, DEPO2015 (tisková zpráva)