Plzeňský TechTower boduje v celoevropské soutěži
14 srpna, 2023Projekt města Plzně, díky němuž byla zrekonstruována část památkově chráněných objektů v areálu bývalého pivovaru Světovar a který umožnil vznik unikátního prostoru pro inovátory, technologické nadšence, programátory, začínající podnikatele i na trhu etablované firmy, tzv. vědeckotechnický park TechTower, se úspěšně probojoval mezi pět finalistů prestižní evropské soutěže Regiostars 2023. Tato soutěž oceňuje inovativní projekty spolufinancované z evropských fondů, které přispívají k regionálnímu rozvoji a spolupráci napříč evropskými státy, a jsou tak příklady dobré praxe pro celou Evropu.
„Regionální hvězdou už se TechTower stal, teď máme šanci být hvězdou i v evropském měřítku. Jestliže jsme odbornou porotu zaujali natolik, že jsme z 228 projektů postoupili do TOP 5, pak máme určitě v Bruselu šanci uspět. I když ostatní finalisté třeba z Německa nebo Španělska pro nás budou tvrdou konkurencí,“ řekl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
„Dostat se do finále evropské soutěže Regiostars je velikým úspěchem, neboť zde existuje obrovská konkurence projektů z celé Evropy,“ doplnil ředitel Útvaru koordinace evropských projektů města Plzně Erich Beneš. V rámci soutěže odborná porota posuzovala rekordních 228 projektů, z nichž vybrala celkem 30 finalistů v jednotlivých kategoriích. Plzeňský TechTower se utká o umístění se čtyřmi dalšími projekty v soutěžní kategorii „Konkurenceschopná a inteligentní Evropa“, v níž soutěží projekty zaměřené na inovativní a inteligentní ekonomickou transformaci. „Věřím, že umístění projektu Technologického parku TechTower v této elitní skupině také přispěje k většímu povědomí o přínosech Integrovaných teritoriálních investic pro Plzeňskou aglomeraci a její obyvatele a že bude inspirací pro další žadatele nejen u nás, ale i v Evropě,“ dodal Erich Beneš.
V říjnu proběhne v rámci Evropského týdne regionů detailní představení projektu a jeho přínosů před odbornou porotou v Bruselu. Vítězové letošního ročníku pak budou vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu 16. listopadu v Ostravě. Od 14. září bude spuštěno hlasování o Cenu veřejnosti na https://regiostarsawards.eu/, ve kterém se utká všech 30 vybraných finalistů napříč jednotlivými soutěžními kategoriemi.
O život v TechToweru se stará Správa informačních technologií města Plzně, jejíž zástupci budou v Bruselu obhajovat přínosy technologického parku pro plzeňský region. „Otevřením TechToweru došlo také k rozšíření odborných služeb, které může Plzeň firmám nabídnout. Jde hlavně o startupové poradenství, mentoring v oblasti vedení a marketingu, zprostředkování kontaktů a sdílení informací. V TechToweru propojujeme studenty s firmami, komunita roste a přirozeně se vyvíjí, což zapadá do Plzeňského Inovačního Ekosystému PINE. Díky němu máme šanci udržet v regionu talentované lidi, podporovat inovační podnikání a pracovat na tom, aby Plzeň nebyla sídlem takzvaných montoven, ale městem dlouhodobých a kvalitních zaměstnavatelů,“ uvedl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.
Projekt technologického parku TechTower byl spolufinancován z prostředků Evropské unie prostřednictvím nástroje Integrované teritoriální investice. Rozsáhlou rekonstrukcí se podařilo
vrátit život dosud chátrajícího pivovaru a vdechnout mu novou funkční náplň. TechTower nabízí zázemí a podporu inovačním firmám a startupům, které přináší obyvatelům plzeňského regionu atraktivní pracovní místa a přispívají k jejich dobrému životu.
zdroj: Mgr. Eva Barborková, město Plzeň