Po přívalech sněhu hluboké mrazy. Zima hrozí hlavně u nás
Mráz, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Mráz, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Po přívalech sněhu hluboké mrazy. Zima hrozí hlavně u nás

3 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Velmi dynamicky vstoupila zima na naše území. Alespoň tak označují meteorologové situaci, která sevřela celou Českou republiku. Advent totiž nezačíná tradičním deštěm a teplotami nad bodem mrazu, ale nebývalými přívaly sněhu, po kterých se můžeme „těšit“ na hluboké mrazy.

Nejhorší situace má být v noci z neděle na pondělí. Celá mapa výstrah na webu Českého hydrometeorologického ústavu zežloutla. Meteorologové totiž předpovídají, že při delším vyjasnění a slabším větru budou teploty klesat pod -12 °C. Dopředu přitom není jisté, kde všude takto hluboké mrazy udeří. Nejspíše se bude jednat o lokální záležitosti, jejichž výskyt je nejpravděpodobnější na jihozápadě Čech, a tedy i v Plzeňském kraji.

Pobyt na mraze může být nebezpečný nejen pro majetek, ale i pro lidské zdraví. Web Českého hydrometeorologického ústavu proto obsahuje i doporučení ke zmíněné následků tohoto meteorologického jevu: „Hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. Doporučuje se chránit se teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb.“ 

Dnes v noci se proto teple oblečte, venku zůstávejte jen po nezbytně dlouhou dobu a připravte se na další komplikace v dopravě. Hluboké mrazy totiž mohou mít také vliv na vaše vozidlo. Mějte proto připravený zimní balíček s nezbytnými věcmi. Odborníci říkají, že v prudkých mrazech byste také měli mít dostatek paliva v nádrži.

V souvislosti s nadcházejícími mrazy stojí za to připomenout varování plzeňské vodárny. Ta vydala doporučení, jak by lidé měli v zimě chránit své vodoměry, aby předešli škodám.

zdroj: Český hydrometeorologický ústav