Riziko na chodnících snad všech měst: Štěrk může ohrozit majetek i zdraví
28 března, 2024I když letošní zima byla výrazně mírnější, na chodnících a silnicích mnoha tuzemských měst a obcí stále ještě leží různé posypové materiály, štěrk, kamínky nebo písek.
Kamínky mohou poškozovat majetek
„Pokud nedojde k včasnému úklidu posypových kamínků, ulice se plní materiálem, který je nebezpečný zejména pro lak automobilů, ale i pro další majetek. Odletující kamínky totiž dokáží poškodit lak na vozidle až do té míry, že se může barva odloupnout na kov a místo začne rezavět. Riziko pak představují i pro čelní skla automobilů,“ upozorňuje Jan Dzúr ze společnosti Kärcher.
Zbytky štěrku a dalších nečistot zanášíme také do vnitřních prostor. Nedostatečný venkovní úklid způsobuje často znehodnocování podlahových krytin. Nejčastějším důsledkem je poškrábání naleštěných dlaždic nebo ušlechtilých dřevěných podlah.
Prach a jeho negativní vliv na zdraví
Včasné odklizení zimního posypu výrazně také snižuje množství polétavého prachu. Silná automobilová doprava totiž posypové materiály ležící na komunikacích stále více rozmělňuje a víří v ovzduší. Takto rozvířený prach se významně podílí na celkovém množství polétavého prachu v ovzduší, některé údaje říkají, že až z jedné čtvrtiny. Pečlivý jarní úklid pak tento problém výrazně zmírní.
Takzvaný polétavý prach tvoří malé částice různých látek, které jsou tak lehké, že trvá velmi dlouhou dobu, než se usadí. Jedná se o drobné částečky, které lze vidět proti slunci. „Polétavý prach je různě velký a také různě těžký, podle toho také trvá rozdílně dlouho, než se jeho částice usadí. Je tvořen většinou sírany, amonnými solemi, uhlíkem, některými kovy, dusičnany, případně i těkavými organickými látkami nebo polyaromatickými uhlovodíky,“ říká Jan Dzúr.
Pro lidské zdraví rozhodně není velké množství polétavého prachu ideální. Nejčastěji vyvolává astma a plicní choroby. U starších lidí pak může způsobovat cukrovku, vysoký krevní tlak a různá srdeční onemocnění. Česká republika je podle studie barcelonského ústavu ISG po Itálii druhou nejpostiženější evropskou zemí, kde se jemný polétavý prach nejvíce podílí na úmrtnosti obyvatel.
zdroj: Michal Hoblík, Aspen, ISG