Rokycanští skejťáci splachují pilinami
19 dubna, 2024Každé město má své unikáty. Rokycany se jedním takovým novým unikátem pyšní od tohoto týdne. U stále ještě zánovního skateparku pod Kotlem vyrostla ekologická toaleta. Na takovou si jinde v České republice neodskočíte.
Jmenuje se BIOCULTUS Public s a jde o speciální kompostovací veřejnou toaletu finské technologie. V našich zeměpisných šířkách jde o natolik unikátní záležitost, že byla slavnostně otevřena i za účasti finského velvyslance v České republice Pasi Tuominena. Taková toaleta se sem, na místo, kde třetí nevětší město v kraji přechází do volné přírody, perfektně hodí. Je totiž udržitelná a efektivní. Vedle toho nepotřebuje žádné inženýrské sítě. Ty tady u skateparku nejsou a přivést je sem by celou stavbu významně prodražilo.
„Toaleta stojí přímo u cesty na rozhlednu Kotel, která v letošním roce slaví desáté výročí. Toaletu jsme navíc svěřili místnímu klubu Roboys, kteří využívají skatepark, aby si vybrali umělce k pokreslení toalety. Tím se stal umělec z Brna vystupující pod jménem Chaozzline,“ řekl při slavnostním otevření starosta města Rokycany Tomáš Rada.
Slavnostního aktu se účastnil také krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka. Ten dodal, že další podobná toaleta bude stát jen několik kilometrů odsud. Její stavba se už nyní připravuje v Hrádku u Rokycan. “Osobně se budu snažit tyto projekty i nadále podporovat, protože si myslím, že do té přírody to prostě patří,“ dodal Picka.
Veřejná toaleta BIOCULTUS Public umožňuje provoz bez zápachu. Ten je zajišťován dvojicí velkokapacitních nádrží a kvalitním ventilačním systémem, který zlepšuje větrný ventilátor umístěný nad střechou kabiny. Celá toaleta je přitom vyrobena ze dřeva a recyklovaných materiálů. Vyrábí se přitom na Šumavě. Firma BIOCULTUS totiž sídlí v Sušici. Důraz na její udržitelnost potvrzuje i jednatel společnosti BIOCULTUS Jan Šmatera: “Splachuje se posypáním bio materiálu, nikoliv zalitím pěti litry pitné vody. V tomto případě pilinami.“ Přestože toaleta není napojena na inženýrské sítě, nechybí jí osvětlení. To je zajištěno díky solárním panelům.
A jak to celé funguje? Za vše mohou bakterie a další mikroorganismy. Jejich působením se organický materiál mění v čistý humus, v němž jsou vlivem kompostování potlačeny všechny rizikové procesy. Nehrozí tak byť jen sebemenší riziko pro zdraví člověka. Tady není potřeba nejen voda a elektřina, ale ani chemie. Vše se odehrává v oddělené, dostatečně prostorné nádobě, která umožní materiálu projít správným zúrodňovacím procesem. Výsledkem je kompost, který se skvěle hodí pro hnojení okrasné zeleně nebo k využití v kompostárnách či bioplynových stanicích.
zdroje: BIOCULTUS, Mgr. Adriana Jarošová – město Rokycany