Senioři a moderní technologie? Využívají je stále více
Notebook je pro řadu seniorů nepostradatelným partnerem, zdroj foto: Aspen
Notebook je pro řadu seniorů nepostradatelným partnerem, zdroj foto: Aspen

Senioři a moderní technologie? Využívají je stále více

1 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

Moderní technologie hýbou světem. Jsou zároveň úskalím, které může například seniory izolovat od běžného života. Právě senioři však už dávno nejsou v přijímání moderních technologií tolik konzervativní a v posledních letech je používají stále více.

Dnes si mnozí z nich nedokáží představit život bez notebooku, chytrého telefonu a služeb či aplikací, které jim přinášejí komunikaci s blízkými, nakupování, zábavu nebo třeba vzdělání. Využívají také specializovaná školení, která nejsou jenom o základech práce s počítačem, ale i pokročilejší kurzy.

„Senioři jsou ve vztahu k moderním technologiím mnohem aktivnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Velkým skokem prošli v době covidu a od té doby jsou těmto věcem otevřenější,“ říká Michal Černý, specialista ze společnosti Audiopro a dodává: „Aplikace pro videohovory s příbuznými, pro sdílení fotek a zpráv s přáteli, ale i hry by dnes již mnozí senioři nevyměnili za nic na světě. Zvykli si na ně a přinášejí jim velkou hodnotu.“

Chytrý telefon používá podle dat Českého statistického úřadu třetina seniorů. Podíl osob nad 65 let, které používají internet, vzrostl z 13 % v roce 2010 na 43 % v roce 2021. Přitom každodenně používá internet 29 % seniorů. Nejčastěji pak k vyhledávání informací, ke komunikaci elektronickou poštou, ke čtení online novin a k online bankovnictví.

Stále více seniorů také používá chytré hodinky, které jim změří tep, počet ušlých kroků, upozorní na nutnost vzít si léky nebo pohlídají pitný režim. Kdykoli také seniora spojí s nejbližšími prostřednictvím handsfree hovoru, jsou vybaveny SOS tlačítkem a vybrané modely disponují automatickou detekcí pádu.

Pro seniory je lákavé také digitální vzdělávání a zvyšování digitální gramotnosti. „Vzdělávání v oblasti digitálních technologií seniorům pomáhá nejen zlepšit kvalitu života, ale i zapojit se do společnosti, bránit se proti všudypřítomným hackerům a předcházet sociální izolaci,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy GOPAS.

„Aktuálně mají lidé včetně seniorů velký zájem o kurzy, za něž 82 % částky platí stát. Jedná se o projekt „Jsem v kurzu“, kterým spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí pomáháme rozvíjet digitální dovednosti. Senioři mají velký zájem například o kurzy v oblasti MS Office či práce s grafickými programy pro zpracování fotek,“ dodává Dvořák.

zdroj: Aspen