Nebezpečná sršeň asijská znovu v ČR. Opět na Plzeňsku
Sršeň asijská, zdroj foto: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Sršeň asijská, zdroj foto: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Nebezpečná sršeň asijská znovu v ČR. Opět na Plzeňsku

20 února, 2024 0 Od Pavel Žižka

Sršeň asijská je nebezpečný invazní druh sršně, který se nekontrolovatelně šíří Evropou. Před dvaceti lety byl zavlečen do Francie se zásilkou zboží z východní Asie. Našemu území se vyhýbal až do loňského podzimu, kdy bylo jeho hnízdo zaznamenáno a zničeno v Plzni. Už tehdy ale odborníci varovali, že jde sice o první, ale určitě ne poslední případ.

Ani půl roku neuplynulo a máme tu další hlášení potvrzené Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Dva nebo tři jedinci tohoto nepůvodního druhu byli objeveni ve čtvrtek 15. 2. v Hrádku u Rokycan při vykládce kamionu z Francie, kde byl tento druh v Evropě zaznamenán poprvé.

Kvůli výjimečně teplé zimě byly sršně již aktivní. Nyní probíhá důkladný průzkum okolí nálezu. Vytipují se také místa, kde bude vhodné umístit speciální odchytové pasti.

Sršeň asijská je o něco menší než naše sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské jsou kulovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi.

Agentura ochrany přírody pro případ potřeby ke zprávě přiložila i kontakt pro hlášení podezření na výskyt sršně asijské: invaznidruhy@nature.cz. Vhodné je doplnit fotografii, aby se vyloučila záměna s jiným druhem hmyzu, a případně přesnějším popisem.

zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR