Středoškoláky čekají zážitky i krásy plzeňských pokladů
Božkovský ostrov, jeden z plzeňských pokladů, zdroj foto: Spolek Ametyst
Božkovský ostrov, jeden z plzeňských pokladů, zdroj foto: Spolek Ametyst

Středoškoláky čekají zážitky i krásy plzeňských pokladů

30 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Spolek Ametyst díky podpoře Nadačního fondu Zelený poklad (NFZP) připravuje a realizuje řadu projektů environmentálního vzdělávání. „Pro letošní rok jsme úspěšně získali prostředky pro nový projekt s názvem Plzeňské poklady pro střední školy,” zní přímo ze spolku.

Tento projekt rozvíjí předchozí projekty, které byly v minulých letech podpořeny NFZP, konkrétně: “E-learning a terénní programy v Plzni a okolí”, “Putování za plzeňskými poklady” a “Plzeňské poklady pro nejmenší”, jejichž cílem bylo přiblížit všem věkovým kategoriím přírodě blízké lokality v Plzni a jejím bezprostředním okolí (Mikulka, Lobezská jezírka, Ostrá Hůrka, Hradiště, Zábělá).

„Nyní máme možnost k těmto místům přidat 2 nové “poklady” – Bolevecké rybníky a Božkovský ostrov, které již nyní lektoři a přírodovědní odborníci z Ametystu důkladně mapují a zpracovávají základní pojmy a principy managementu lokalit. Jejich společné výstupy následně poslouží k doplnění e-learningu Plzeňských pokladů (odkaz pod článkem),“ říká Kateřina Havránková ze spolku Ametyst.

Zájemci zde najdou informační oporu na cestě k poznání těchto míst. Spolek Ametyst dále vytvoří nové terénní výukové programy zaměřující se na žáky a učitele středních škol. Ti budou moci zcela zdarma, v doprovodu lektorů, tato místa prozkoumávat všemi smysly prostřednictvím metod zážitkové pedagogiky, místně zakotveného učení a zároveň získají badatelským způsobem znalosti o přírodě a péči o ní.

 „Při průzkumu obou lokalit jsme byli svědky krásné scenérie, kterou nové plzeňské poklady nabízí během zimních měsíců. Již nyní aktivně pracujeme na didaktických materiálech a těšíme se spolupráci se středními školami,” pokračuje Kateřina Havránková

Lektorka Ametystu Hana Kovandová taktéž připojila své pocity z průzkumu nových lokalit: „Ani mrazivé ráno nás neodradilo od průzkumu vybraných nových plzeňských lokalit pro výuku. I tak jsme měli možnost seznámit se s daným místem a pozorovat jeho prvky, ať z hlediska živé, tak i neživé přírody. Nedílnou součástí byl i pohled na utváření městské krajiny, kde se promítá život a činnost člověka.“

Vyrazit s Ametyste do terénu, bádat a zkoumat krásy, které plzeňské poklady nabízí, můžete i vy. V případě zájmu volejte na telefonní číslo 735 176 581 nebo pište na objednavky@ametyst21.cz. Bližší informace naleznete pod odkazy ve zdrojích pod článkem:

zdroje: Mgr. Kateřina Havránková, spolek Ametyst (tisková zpráva), Nadační fond Zelený poklad a Plzeňské poklady