Šumavská houbička: Jak snadno vypěstovat hlívu ústřičnou doma
Hlíva ústřičná, zdroj foto: Pixabay
Hlíva ústřičná, zdroj foto: Pixabay

Šumavská houbička: Jak snadno vypěstovat hlívu ústřičnou doma

11 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Lesy, a ty šumavské obzvlášť, v uplynulých dnech zasypal sníh. Už tak relativně houbařsky chudé zimě sněhová nadílka ještě naložila. Nebyla by to ale youtuberka Šumavská houbička, kdyby přece jen o houbách něco nenatočila. Tentokrát tedy zůstaneme doma a houby si vypěstujeme. Konkrétně úžasnou hlívu ústřičnou.

Hlíva ústřičná je jedlá dřevokazná houba z čeledi hlívovitých. Její plodnice svou barvou i tvarem připomínají větší ústřice a odtud pochází i druhové pojmenování. Roste od konce léta až do zimy, při mírné zimě často i na jaře, na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů, zejména na bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřábech. Roste v mírném pásmu po celém světě a je vynikající pro polévky a omáčky, dobře chutná i konzervovaná v různých nálevech a kombinacích se zeleninou.

Pěstování hlívy ústřičné je velice jednoduché, protože se jedná o velice adaptivní a odolný druh. Může probíhat několika různými způsoby, takže si na své přijde v podstatě každý. Stačí pouze vytvořit houbám ty správné podmínky, aby mohly dobře růst. Někteří lidé dávají přednost pěstování hlívy ústřičné v pytlích, jiní raději volí pěstování hlívy na pařezu nebo na špalku. Jak? To už vám řekne Šumavská houbička ve videu níže.

zdroje: Šumavská houbička, Wikipedia