Šumavská houbička radí, jak na jarní houbu kačenku českou
Kačenka česká, foto: GLJIVARSKO DRUSTVO NIS from Serbia - Verpa bohemica, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=93766067
Kačenka česká, foto: GLJIVARSKO DRUSTVO NIS from Serbia - Verpa bohemica, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=93766067

Šumavská houbička radí, jak na jarní houbu kačenku českou

30 března, 2024 0 Od Pavel Žižka

V názvech některých organismů se odráží romantické duše starých přírodovědců, kteří jim dali jména. Jedním z takových organismů je kačenka česká. Řeč tu není o vrubozobém vodním ptáku, ale o houbě, jejíž latinský název za tím českým nijak nepokulhává: Verpa bohemica.

Krása této houby možná začíná jejím jménem, rozhodně jím ale nekončí. Budete-li mít to štěstí a v lese ji najdete, musíte ji na první pohled obdivovat. V dospělosti 5 až 20 centimetrů vysoká plodnice má klobouk medové barvy zvrásněný všelijak zkroucenými žebry. Velká podívaná. Exotika celé plodnice pak pokračuje i po jejím rozříznutí. Je totiž úplně dutá.

Proč o ní píšeme právě dnes? Protože právě v březnu a v dubnu kačenka česká roste. I to je nakonec důvodem, proč o ní video natočila i youtuberka Šumavská houbička. Z videa se dozvíte, jak ji poznáte, kde ji hledat i jak ji můžete využít v kuchyni.

I když by se z názvu této houby zdálo, že jde o českého endemita, není tomu tak. Podle Wikipedie roste v Eurasii i v Severní Americe. Ta v náhledovém obrázku tohoto článku byla vyfocena v Srbsku. V tom na Balkáně, ne u Berouna. Právě u nás je ale velmi populární v kuchyni. S odkazem na stejný zdroj je prý zařazována mezi nejchutnější houby vůbec a v kuchyni z ní vykouzlíte spoustu chutných pokrmů. Pozor by si ovšem měli dát alergici na jiné druhé hub. Těm se konzumace kačenky nedoporučuje. Může jim totiž způsobit zažívací problémy.

A kam na kačenky? Podle odborníků z České mykologické společnosti má ráda vápnité podloží, a tak třeba v našem kraji příliš hojná není. Jejím rájem je zejména okolí Horažďovic. Nebo za ní můžete popojet do Českého krasu. Tady se ovšem nesnažte zapadnout do první smrkové houštiny. Kačenka není hříbek. Kačenky rostou v řídkých listnatých hájích, nebo dokonce v sadech a parcích, nejraději pod jasany, osikami, trnkami a třešněmi. Hledejte místa s vyšší vrstvou spadaného listí. Právě tady můžete najít i poměrně početnou skupinu kačenek. To je pak radosti. Tak dobrou chuť!

zdroje: