Takhle vypadá Mercedes mezi porodními lůžky. Mají ho v Domažlicích
6 dubna, 2024Být nazýván Mercedesem v rámci nějaké skupiny či odvětví je vždycky známka uznání. Vždyť i auta Mercedesy jsou symbolem fortelnosti a luxusu. Možná vás ale nenapadlo, že takový Mercedes můžete najít i mezi porodními lůžky. Domažlická nemocnice tvrdí, že jej nejen našla, ale i získala.
Model AVE 2 od předního světového výrobce nemocničních lůžek společnosti Linet prý skutečně takovým Mercedesem mezi porodními lůžky je. A právě ten v Domažlicích nahradil starší a již morálně i fyzicky zastaralý typ. Zdravotníci i rodičky ocení zejména fakt, že nabízí nové možnosti a funkce. Výhodami jsou například větší užitná plocha lůžka a větší variabilita. Lůžko umožňuje též elektricky ovládané polohování včetně vzpřímené polohy, které si může provádět i sama rodička.
„Lůžko je velmi efektivně zpracované. Není sice tak robustní jako některé starší modely, ale jeho plocha je mnohem lépe využitelná. Vyhovuje jak rodičkám běžného vzrůstu, tak i vyšším ženám nebo maminkám s vyšší hmotností.“ popisuje výhody nového lůžka primář gynekologicko-porodnického oddělení Dušan Kolařík. Ten zároveň dodává, že větších rodiček v populaci, a tedy i na porodních sálech přibývá
Nové lůžko AVE 2 má výhodu i ve vysoké nosnosti na úrovni 220 kilogramů. I při tomto zatížení je stále možné lůžko snadno polohovat. To dosavadní přitom mělo nosnost do 160 kilogramů a při větším zatížení bylo podle nemocnice polohování komplikované. „Polohování si navíc může ovládat sama rodička a to hned na několika ovládacích panelech. Ovladače jsou například na bočnicích lůžka z levé i pravé strany, k dispozici je dálkové ovládání a personál má k dispozici ovládání i v zádové části lůžka. A právě zádová část lůžka jde nastavit téměř vertikálně pro podporu porodu ve vzpřímené poloze,“ doplňuje primář. Novinkou je pak možnost zcela zasunout sedací část lůžka. „Připouštím, že některé funkce využijeme jen zřídka, ale víme, že jsou k dispozici a v případě potřeby můžeme rodičce průběh porodu usnadnit,“ dodává.
Nové lůžko s většími rozměry a vyšší nosností se v Domažlicích neobjevilo jen tak pro nic za nic. Domažlická nemocnice se totiž v rámci skupiny Nemocnice Plzeňského kraje specializuje na péči o nadrozměrné pacienty. Už v minulých letech se pořídili speciální hospitalizační lůžka na interní či chirurgické oddělení, robustnější transportní lůžka. V Domažlické nemocnici navíc najdete třeba i operační stůl s nosností do 300 kg. I zdravotnická dopravní služba disponuje dvěma speciálními sanitkami s výbavou pro manipulaci s nadrozměrnými pacienty. „Nové porodní lůžko nám umožní tu naší specializaci rozšířit i do oblasti porodní péče. Je to další logický krok,“ vysvětluje ředitel nemocnice Petr Hubáček.
zdroje:
- Domažlická nemocnice
- Nemocnice Plzeňského kraje
Obecně v našem zdravotnictví se postytuje pacientům jízda v Mecedesu za peníze na Škodovku. Tedy konkrétně, u nás jde na léčení 500 mld Kč, v Německu 500mld Euro, takže na jednoho občana 3x více. Taky proto je u nás personální devastace, dlouhé čekací lhůty,… prostě socík ve zdravotnictví, bez slouvy občana- pacienta se zdravotní pojišťovnou na ambulatní služby. To jakoby smlouvu s pojišťovnou měl automechanik a ne majitel auta.