Trabant slaví 60. narozeniny. V Plzni toto výročí připomíná výstava
Trabant 601, zdroj foto: Pixabay
Trabant 601, zdroj foto: Pixabay

Trabant slaví 60. narozeniny. V Plzni toto výročí připomíná výstava

11 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka

S Trabanty pro radost i za poznáním, tak se jmenuje výstava autorských fotografií k 60. výročí zahájení výroby legendárního a nejrozšířenějšího typu Trabant 601. Vystavené snímky zachycují převážně vozy tuzemských příznivců v rámci výletů, srazů i výstav klubů, nebo unikátní varianty či sportovní úpravy. Zhlédnutí je možné v rámci komentované prohlídky expozice Retro muzea v plzeňských Lobzích.
V roce 2024 tomu bude již šest desetiletí, co opustil výrobní linky v automobilce Sachsenring Zwickau první inovovaný vůz s karoserií z Duroplastu a s označením 601. Kromě provedení tudor, obchodně nazvané Limusina, či praktického kombi, prodávaného pod označením Universal, se vyráběly i verze Leiferwagen – dvoumístná dodávka, či speciální vojenské provedení Kübelwagen, které se však do naší republiky nedovážely. Tehdejší Mototechna prostřednictvím Motokovu dovezla do Československa v letech 1964 až 1985 přes 160.000 exemplářů tohoto oblíbeného vozidla. Tuzemští příznivci až dosud opečovávají přibližně osm tisíc těchto veteránů.

Provozovatel muzea se rozhodl návštěvníkům toto motoristické výročí připomenout kromě skutečných exponátů i neméně zajímavou formou, aby návštěvníkům přiblížil atmosféru akcí, kterých se několikrát ročně příznivci a majitelé těchto produktů bývalého koncernu IFA z Německé demokratické republiky zúčastňují.


Zdroje: Retro muzeum Lobzy – Příběhy dvoutaktů, Kudyznudy