Turisté symbolicky uzamkli Českou studánku
Turisté zamykající Českou studánku, foto: Karl Reitmeier
Turisté zamykající Českou studánku, foto: Karl Reitmeier

Turisté symbolicky uzamkli Českou studánku

13 listopadu, 2024 0 Od Pavel Žižka

V sobotu 9. listopadu se uskutečnila tradiční akce „Zamykání České studánky“, pořádaná domažlickým odborem Klubu českých turistů (KČT). Událost, která symbolicky uzavírá hlavní turistickou sezónu, přilákala na 250 účastníků z Česka i Německa, včetně zástupců obcí z obou stran hranice. Křehké keramické klíče, symboly dlouholeté česko-německé spolupráce, letos studánku zamykali Petr Matějka z KČT Domažlice a Marianne Linsmeierová z německého Waldverein Furth im Wald.

Slavnostní ceremoniál se konal za doprovodu klenečského pěveckého sboru Haltravan, který přispěl k jedinečné atmosféře celé akce. Po zamykání pramene se turisté vydali do nedalekého Chodova, kde je v kulturním domě čekalo společné posezení a občerstvení. Nechyběla příležitost k rozhovorům ani k sdílení zážitků z uplynulé turistické sezóny.

Česká studánka, která se nachází na úbočí Myšího vrchu ve výšce 720 metrů nad mořem, je významným místem, které si oblíbili jak turisté, tak místní obyvatelé. Tento silný pramen, jenž napájí Vavřinecký potok ústící do Teplé Bystřice, je přístupný po turistických stezkách: z České Kubice je to přibližně dva kilometry po červené turistické značce a následně jeden kilometr po žluté od Zelené chýše. Z Capartic je cesta dlouhá 6,5 kilometru po červené značce.

Historie České studánky sahá až do roku 1901, kdy okolí pramene bylo poprvé upraveno členy Klubu českých turistů. Během druhé světové války a také za komunistického režimu od roku 1950 do roku 1990 bylo toto místo veřejnosti nepřístupné. K obnovení došlo v roce 1968, ale jen na krátko; teprve v roce 1990 se podařilo díky KČT Domažlice vrátit studánce její význam.

Každým rokem v dubnu a v listopadu se na tomto malebném místě konají slavnostní ceremonie „odemykání“ a „zamykání“ studánky, kterých se pravidelně účastní nejen čeští, ale i němečtí turisté. Tyto tradice založil Karel Bílek, někdejší místopředseda domažlického odboru KČT, který touto myšlenkou nejen obnovil povědomí o České studánce, ale také přispěl k posílení přeshraničních vztahů.

Pro milovníky turistiky představuje Česká studánka více než jen cíl výletů. Je to místo, kde příroda, historie a tradice nacházejí společný bod, a kde se lidé různých národností setkávají, aby si připomněli hodnoty, které spojují nejen jejich komunity, ale také celé generace turistů.

zdroje: