U Berounky to žije i v zimě. Za její přírodou zvou ochránci přírody
Kachny na Berounce, foto: Pavel Moulis
Kachny na Berounce, foto: Pavel Moulis

U Berounky to žije i v zimě. Za její přírodou zvou ochránci přírody

9 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Za mořskými orly, ale i dalšími zajímavými živočichy se vydají rokycanští ochránci přírody v rámci tradiční zimní vycházky zaměřené na pozorování vodních ptáků zimujících na řece Berounce. Ta se v této době stává rájem velkého množství známých i méně známých vodních ptáků, ale i vyder či bobrů.

Akce, která je určena všem zájemcům o pozorování živočichů, jejich fotografování či zimní přírodu se uskuteční v sobotu 3. února 2024. Sraz účastníků o tuto unikátní a svým způsobem i nejprestižnější zimní akci rokycanských ochránců přírody je buď v 8.45 hodin před rokycanským vlakovým nádražím, popřípadě v 9.15 hodin před nádražím Českých drah v Plzni – Doubravce.

Trasa povede od Svatého Jiří k Dolanskému mostu a později na vlak do Chrástu. Vycházka je celodenní a s návratem je počítáno v podvečer. Zajímavá zhruba třináctikilometrová trasa povede většinou v blízkosti vody, a pozornost tedy bude věnována zejména zimujícím vodním ptákům, především pak kormoránům, labutím, kachnám, vzácnějším hoholům a morčákům. Navíc se zde právě v této době zdržují i orli mořští a je velká pravděpodobnost na jejich spatření. Vidět však budeme moci při troše štěstí i další dravce či muflony, kteří se zde také v hojném počtu vyskytují nebo alespoň pobytová znamení bobrů.

Organizátoři doporučují se teple obléci, vzít si pohodlnou obuv a něco na opečení na ohni. „Tam i zpět pojedeme vlakem, takže nutností je i drobný peníz na vlak i občerstvení v cukrárně, které nám ukrátí čekání na vlak. Výhodou bude vlastní dalekohled a určovací klíč, přičemž vycházka bude doplněna výkladem o zdejší fauně. Případné další informace rádi sdělíme na tel. 603239922. Akce se uskuteční v rámci Světového dne mokřadů, který si připomínáme 2. února a jejíž spolupořadatelem je i Česká společnost ornitologická,“ vysvětluje rokycanský ochránce přírody a organizátor akce Pavel Moulis.

zdroj: Pavel Moulis, ZO ČSOP Rokycany, Česká společnost ornitologická