Unikátní podvodní pozorovatelna potřebuje záchranu
Vstup do podvodní pozorovatelny v Lomečku, foto: Zdeněk Zrůst
Vstup do podvodní pozorovatelny v Lomečku, foto: Zdeněk Zrůst

Unikátní podvodní pozorovatelna potřebuje záchranu

14 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

V srdci Českého lesa  najdete místo zvané Lomeček. Původně zatopený kamenolom se díky práci dobrovolníků stal místem, kam míří umělci i turisté z blízka i z daleka. Co je sem láká? Unikátní atmosféra, kulturní akce, workshopy a největší místní unikát – podvodní kabina, která vám z hloubky 9 metrů umožní téměř osobní setkání s obřími kapry, jesetery a jinými podvodními tvory. A taky poznání jiného, ve své tichosti krásného světa.

„Z vlastních prostředků jsme letos kabinu od Svazu českých potápěčů v neprovozuschopném stavu odkoupili a zachránil ji před její nenávratnou likvidací. Nyní ale potřebujeme finanční podporu na rekonstrukci celého objektu i s jeho nezbytným příslušenstvím, aby splňoval nejenom legislativní a bezpečnostní podmínky pro provoz, ale také aby všem návštěvníkům dalších pár let sloužil a byl zajištěn přiměřený komfort a dostupnost pro všechny hosty,“ vysvětluje Zdeněk Zrůst na crowdfundingové platformě Donio (odkaz ve zdrojích níže).

Zdeněk Zrůst zatím nikterak levnou režii a provoz zatím zvládá financovat ze svých prostředků. Spolu se svou šestičlennou rodinou vkládá všechny výtěžky a často i osobní finance do provozu a údržby. Domníváme se totiž, že si lidé mají pomáhat navzájem, zejména když jde o jejich životní prostor.

„Poprvé v životě si dovoluji požádat veřejnost o finanční pomoc. O pomoc se záchranou  tohoto místa, které by bez kabiny ztratilo část svého kouzla. Pokud by se vybralo více než bude  potřeba, budou prostředky využity pro další rozvoj tohoto malebného koutu naší země,“ uzavírá Zdeněk Zrůst popis crowfundingové sbírky.

Zdroj: Donio