Už rostou? ČHMÚ to prozradí
Poznáte naše houby? zdroj foto: Pixabay
Už rostou? zdroj foto: Pixabay

Už rostou? ČHMÚ to prozradí

15 července, 2024 0 Od Pavel Žižka

Teplo a k tomu občas zaprší, leckdy i hodně vydatně. Člověk už skoro slyší, jak z mechu a kapradí vyrůstají hřiby, klouzci a lišky. Houbařská sezóna je prostě tady a nám houbařům pomáhá i Český hydrometeorologický ústav.

Už na konci května totiž meteorologové opět uvedli do provozu oblíbenou mapu pravděpodobnosti růstu hub. Ta funguje vždy od jara do podzimu a v zimních měsících bývá její funkce pozastavena. Nyní se tak můžete opět snadno podívat, jak to ve vašem regionu s houbami vypadá.

“Mnozí se ptají, podle jakých pravidel se spouští výpočet pro tuto mapu. Spuštění výpočtu záleží nejen na vhodném počasí pro růst hub (optimální teploty, srážky a půdní vlhkost), ale také na reálném výskytu hub v lesích – ten mapují mykologové přímo v terénu. Jakmile jsou tato kritéria ve shodě, výpočet je spuštěn a mapa zveřejněna,” vysvětluje přímo Český hydrometeorologický ústav na svém profilu na sociální síti Facebook.

Zde také dodává, že faktický výskyt hub samozřejmě závisí na konkrétní lokalitě a zdejších podmínkách. “A jak jistě tuší zkušení houbaři, i samotné houby bývají často „vybíravé“ a drží se jen určitých druhů stromů apod. Přírodní podmínky mají také značný vliv a mohou se v čase měnit – pokud bylo třeba vaše oblíbené houbařské místo ve smrkovém lese vykáceno a na jeho místě nyní vyrůstá nový smíšený les, může se zde výrazně změnit skladba hub. Proto je třeba brát naši mapu v celorepublikovém měřítku s určitou rezervou a brát v potaz, že vyjadřuje pravděpodobnost zejména na základě meteorologických proměnných,” je dále uvedeno na Facebooku Českého hydrometeorologického ústavu.

A jaká tedy současná situace z pohledu růstu hub je? Na většině území České republiky je pravděpodobnost růstu hub střední. Hodně náročné hledání čeká houbaře ve středních a východních Čechách, zejména na Pardubicku a Královéhradecku, a také v jižní Moravě. Tady meteorologové příliš vysoký výskyt hub nečekají. Úplně opačná situace je pak v pohraničních horách a částečně také v Brdech a Vysočině. My z Plzeňska tedy můžeme pro velké houbařské úlovky vyrazit především na Šumavu, do Českého lesa nebo do Brd.

zdroj: Český hydrometeorologický ústav