V Klatovech vyrábí nejšle. Václav Reitmeier je Mistr tradiční rukodělné výroby
Václav Reitmeier při výrobě nejšlí, zdroj foto: Mezinárodní folklorní festival CIOFF Plzeň
Václav Reitmeier při výrobě nejšlí, zdroj foto: Mezinárodní folklorní festival CIOFF Plzeň

V Klatovech vyrábí nejšle. Václav Reitmeier je Mistr tradiční rukodělné výroby

19 června, 2025 0 Od Pavel Žižka

Víte, co jsou to nejšle? Plzeňský kraj má nového nositele titulu Mistr tradiční rukodělné výroby. Stal se jím Václav Reitmeier z Klatov, který se specializuje právě na výrobu tzv. nejšlí, tedy tradičních dřeváků s koženým nártem. Slavnostní předání ocenění proběhlo v pátek 13. června 2025 na hlavní festivalové scéně u Branky v rámci Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň.

Ocenění každoročně uděluje Rada Plzeňského kraje na základě doporučení odborné komise, a to za výjimečné dovednosti v ohrožených řemeslech a aktivní předávání těchto tradic další generaci. Titul je od roku 2017 každoročně udělován nejvýše třem vybraným řemeslníkům.

Václav Reitmeier se řemeslu věnuje celý život. Narodil se roku 1953 v Horách Matky Boží do obuvnické rodiny. Jeho otec měl vlastní ševcovskou dílnu a malý Václav mu od dětství pomáhal. V patnácti letech se vyučil obuvníkem v Plzni a následně pracoval v různých podnicích zabývajících se výrobou obuvi i zpracováním kůže. Řemeslu zůstal věrný i v důchodu a rozhodl se věnovat výrobě tradičních nejšlí, které považuje za nedílnou součást šumavské historie. „Jako šumavský patriot jsem začal vyrábět nejšle, protože do historie Šumavy neodmyslitelně patří,“ říká oceněný řemeslník.

Dřeváky, k nimž nejšle patří, byly v minulosti běžnou pracovní obuví – jednoduché, odolné a snadno vyrobitelné. Nejčastěji sloužily k rychlému obutí při práci na dvoře, v chlévě nebo kolem stavení. Sváteční dřeváky bývaly oproti těmto pracovním bohatě zdobené řezbami a motivy z lidového umění. Nejčastěji je nosilo obyvatelstvo v Pošumaví a jižních Čechách, především v oblastech s německy mluvící populací.

Václav Reitmeier se tak díky svému celoživotnímu úsilí o uchování tradiční obuvnické výroby zařadil mezi významné nositele kulturního dědictví Plzeňského kraje.

zdroj: Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech