V listopadu do ledové vody? Pro ochránce přírody denní chleba. Přesvědčte se…
Ochránkyně přírody Gábina v akci, zdroj foto: Karel Makoň, Dobrovolný ekologický spolek - ochrana ptactva
Ochránkyně přírody Gábina v akci, zdroj foto: Karel Makoň, Dobrovolný ekologický spolek - ochrana ptactva

V listopadu do ledové vody? Pro ochránce přírody denní chleba. Přesvědčte se…

17 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

„Kolem činnosti Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva (DES OP) a Záchranné stanice živočichů Plzeň (ZSŽ Plzeň) se točí již od roku 1992 hodně přes 100 externistů a dobrovolníků, 607 příznivců činnosti a v neposlední řadě 56 řádných členů,“ touto informací začal Karel Makoň poslední tiskovou zprávu doplněnou videem, ze kterého se asi každý oklepe zimou.

O co šlo? Lidé kolem DES OP jsou různí. Někdo pracuje v týmu, jiný samostatně, ze země, ze vzduchu, z domova, ve vodě, v blátě, korunách stromů, na komínech, konstrukcích, v kajaku, kánoi, bagru, autě. Na základě vlastního přesvědčení, nezištně či za náklady, ve dne v noci, ale vždy pro dobrou věc i dobrý pocit, ochranu přírody a volně žijící zvířata.

„Takoví jsou i Gábina a Jirka. Služební průkazy do řad DES OP dostali zhruba po dvouleté zkušební době, v šestém měsíci tohoto roku. Partnerský pár, pracující ideálně samostatně, bez zbytečných řečí, očekávání a otázek. Podle hesla „problémy je třeba řešit a ne vytvářet“ a v duchu „univerzálního vojáka“ už společně předvedli, že to se záchranou zvířat myslí vážně. Jejich poslední akce, realizovaná v úterý 14. 11. 2023, je toho řádným důkazem,“ pokračuje Karel Makoň

Na začátku byl jeden rychlý telefonát od rybníka ve Zvíkovci. Za pět minut už mladý labutí samec s amputovaným křídlem jede v autě směr Dolany, řeka Berounka, kde bude mít mnohem příznivější podmínky, aby přežil zimu, než na zamrzlém rybníčku. „Zcela profesionální odchyt mladého labutího samce s amputovaným křídlem na rybníčku u Zbiroha byl proveden od samého začátku až do konce naprosto perfektně! Z přiloženého videa je vidět, že Gábina je nejenom dobrá dokumentární fotografka, ale výborná lovkyně labutí. Je radost mít takové lidi v týmu. Naše odchytová skupina má další posilu.“ uzavírá Karel Makoň.

zdroj: Karel Makoň, Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva