V Plzenci se chystá Železniční víkend. Z Plzně bude jezdit speciální vlak
11 dubna, 2024Starý Plzenec – město železnic. Kdo tímto městečkem kousek od Plzně vlakem projíždí, toho by nějaká jeho významnější spojitost se železnicí nenapadla. Přesto se tu chystá již druhý ročník Železničního víkendu.
Tuto akci by si neměli nechat ujít malí ani velcí milovníci strojů, kolejí, nafty a nostalgie. Program s ní spojený byste ale u plzeneckého nádraží rozhodně nenašli kompletní. Hostí jej totiž zejména Plzenecká železnice. To je úzkorozchodná muzejní dráha, kterou najdete v areálu dětského tábora přímo pod lesem. Výš už stojí jen Radyně.
Plzenecká železnice začala vznikat v 90. letech z kolejí i strojů, které do té doby pracovaly přímo ve Starém Plzenci (například v kamenolomu) nebo v okolí. Dnes její fond čítá 10 historických lokomotiv a více než padesátku vagonů, které se mohou projíždět po dráze dlouhé přes 350 metrů.
A právě tady se na 13. a 14. dubna chystá Železniční víkend. V areálu Plzenecké železnice samozřejmě budou jezdit mašinky, a to nejen ty velké, ale i malé. K vidění totiž bude i modulové kolejiště H0, modelová zahradní železnice G, modely z 3D tisku v měřítku 1:25 a vystavena bude třeba i bojová technika v měřítku 1:16. Vystavovat se budou i historická vozidla, papírové modely nebo železniční fotografie.
Další část programu bude hostit nádraží Starý Plzenec. Tady můžete vidět šlapací historickou drezínu, techniku hasičů Správy železnic a vozidel Správy a údržby silnic a další historická vozidla, která se do areálu Plzenecké železnice nevešla. Jezdit tu bude parková železnice s lokomotivami O&K 0-3-0 a E225.001. K tomu všemu si budete moci prohlédnout lokomotivy dopravců Retrolok a ČD Cargo.
Pokud byste na akci chtěli vyrazit stylově, nastupte na plzeňském hlavním nádraží na zvláštní vlak, který odsud bude speciálně kvůli akci vypraven. Kopec od plzeneckého nádraží k Plzenecké železnici také nemusíte šlapat. Vyfuní jej za vás historický autobus Karosa ŠL 11. Pokud tedy o víkendu chcete sbírat zážitky, vyrazte do Starého Plzence!
Zdroje: Plzenecká železnice, Kudyznudy