V Plzni se očkuje proti černému kašli
Kašel, ilustrační foto, zdroj foto: Pexels
Kašel, ilustrační foto, zdroj foto: Pexels

V Plzni se očkuje proti černému kašli

16 března, 2024 0 Od Pavel Žižka

Černý kašel, jinak také pertuse, plní stránky novin i čekárny lékařů. Ochranou před ním je přitom očkování, o které dospělá veřejnost až do letoška nejevila přílišný zájem. Jedno z míst, kde se nyní můžete nechat přeočkovat, je Fakultní nemocnice Plzeň.

Během let 2018-2023 bylo v České republice nahlášeno celkem 3 436 onemocnění černého kašle. V letošním roce bylo jen k 12. březnu nahlášeno již 2 630 tohoto onemocnění! Zcela mimořádný je pak letošní vysoký výskyt u dětí ve věkové skupině 15-19 let. I z těchto čísel je zřejmá zcela výjimečná epidemiologická situace u infekce, která se v populaci rychle šíří a má závažné klinické průběhy zejména u dětí do 5 let a starší populace. Závažný průběh onemocnění lze očekávat i u osob s chronickým onemocněním dýchacích cest nebo u kuřáků. Příznaky neléčeného onemocnění mohou trvat tři měsíce i déle.

Pravidelné očkování dětí od 9. týdne života do 10 let provádí praktický lékař pro děti a dorost, vakcinace je v ČR povinná. Očkování je hrazeno ze zdravotního pojištění. Vakcíny jsou i v tomto období dostupné bez omezení.

Očkování proti pertusi u dospělých osob je nepovinné, může ho provést praktický lékař pro dospělé nebo očkovací centrum.  Vakcinaci hradí očkovaná osoba, zdravotní pojišťovny mohou zpětně poskytnout finanční příspěvek.

Během března a dubna by měl být k dispozici postupně dostatek očkovacích látek, které současně chrání proti tetanu a záškrtu, případně i proti dětské obrně (Adacel, Adacel Polio, Bostrix, Bostrix Polio (všechny tyto vakcíny jsou vhodné i pro těhotné ženy).

Očkovací centrum FN Plzeň provádí u dospělých osob vakcinaci proti černému kašli. Objednání je možné na telefonních číslech 377 401 145 nebo 377 401 146. Očkovací centrum FN Plzeň se nachází v areálu bývalé vojenské nemocnice FN-Bory, pavilon 61, 3. patro.
zdroj: Fakultní nemocnice Plzeň