Vánoční strom v Plané přinesl radost i slzy
Vánoční strom v Plané (r. 2019), foto: Petr Janík, zdroj: město Planá
Vánoční strom v Plané (r. 2019), foto: Petr Janík, zdroj: město Planá

Vánoční strom v Plané přinesl radost i slzy

29 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

Už o tomto víkendu se na většině českých náměstí rozzáří velké vánoční stromy. Začne tak předvánoční období těšení se na svátky klidu. Klidně však tato doba rozhodně nezačíná v Plané na Tachovsku. Tady se kolem vánočního stromu na náměstí děje spousta věcí ještě před začátkem adventu.

Skupina Planá na sociální síti Facebook teď nežije skoro ničím jiným. Na náměstí Svobody se, stejně jako na řadě jiných náměstích, už před několika dny objevil vánoční strom připravený k výzdobě. O titul Nejkrásnější vánoční strom by se ale ucházet nemohl. Ve spodní části byl hodně prořídlý a z jedné strany mu větve téměř chyběly. „Neskutečná ostuda“ nebo „Plánské koště“. Tak zněly komentáře, které se pod fotografiemi vánočního stromu objevily.

Ani vedení města vánoční strom na náměstí nepovažovalo za důstojný. V pondělí 27. listopadu se tak na náměstí Svobody objevil strom nový. Krásný smrk pochází od bytovek v Plané. Čtyřicet let mu tu nic nebránilo v pravidelném růstu, a tak jako vánoční strom bude opravdovou ozdobou celé Plané.

Zdálo by se, že celý příběh má šťastný konec. Pro plánské náměstí určitě, pro obyvatele nedalekých bytovek už nikoli. Rozhořčený a dojemný příspěvek jedné z obyvatelek Zdeňky Kristínové na sociální síti Facebook na sebe nenechal dlouho čekat:

Vážená paní starostko a vážení spoluobčané, v tuto chvíli si užíváte krásný strom na náměstí. Měli byste znát i jeho příběh: Tento strom vysadili před 40 lety obyvatelé jednoho domu v Plané. Dnes přijela firma a tento zdravý strom, který je součástí druhého, s ním vysazeného, pokácela. Tento strom poskytoval útočiště ptákům, dělal radost svému okolí. Toto mohl dělat ještě desítky let. Místo toho se někdo rozhodl, že chce na náměstí na měsíc krásný pravidelný a hlavně zdravý vánoční strom. Takže kvůli marnivosti přišla jedna ulice o svou ozdobu, ptáci o své hnízdiště, a protože tento strom byl součástí i druhého, bude muset být i druhý pokácen kvůli nestabilitě. Toto vše se děje v době, kdy se tak moc řeší životní prostředí a jednáte o každé větvi (stromu), které se mohou pokácet z důvodu nemoci. Je mi strašně líto, že Vás paní starostko vůbec nezajímá názor lidí, kteří tento strom vysadili a rostl jim před očima. Paní která strom před 40 lety vysadila, dnes prosila se slzami v očích zaměstnance firmy, aby nechali strom žít. Poté co jsem se toto dozvěděla a viděla tu spoušť před naším domem, jsem brečela také.

K celé situaci se vyjádřila i starostka Plané Martina Němečková. „Původní vánoční strom jsme skutečně museli nahradit. Už během víkendu totiž navíc došlo k jeho poškození. Celou věc jsme se snažili řešit co nejrychleji a v průběhu soboty a neděle jsme vytipovali několik vhodných stromů. Tento jsme vybrali proto, že rostl v těsné blízkosti obytné budovy. Vzhledem k mělkému kořenovému systému se smrky do takových míst nehodí, hrozí totiž nebezpečí vývratu. Skutečně budeme muset pokácet i vedlejší strom. K pokácení těchto stromů bychom ovšem z bezpečnostních důvodů museli časem stejně přistoupit. Jakmile to bude možné, vysadíme tu náhradní zeleň v podobě vhodnějších druhů,“ popisuje nepříjemnou situaci Martina Němečková.
Příběh z Plané tak vlastně dokonale ilustruje stav ve velké části našich měst a obcí. Městské vánoční stromy ne vždy pochází z pozemků obyvatel, kterým překáží, a kteří se jich tak rádi zbaví. V opačném případě je radost z krásného vánočního stromu vykoupena smutkem v místech, kde původně rostl. Starostky a starostové přitom obvykle volí takový strom, který by ve střednědobém horizontu musel být pokácen, i když je zdravý. Jiný než zdravý strom se opět z bezpečnostních důvodů ani vánočním stromem stát nemůže.

zdroj: Zdeňka Kristínová, skupina Planá, Facebook, Martina Němečková, město Planá