Vpravo jezdíme přesně 85 let. Zavedl to německý armádní velitel s vazbou na západní Čechy
17 března, 2024V těchto dnech si připomínáme 85. výročí německé okupace. I když by se zdálo, že dnes jde už jen o záležitost učebnic dějepisu, na silnicích to má svoje důsledky dodnes. Přesně před 85 lety – 17. března 1939 začal platit výnos velitele německé armády, který na celém území Protektorátu nařizoval jízdu vpravo (2). A ta už nám zůstala.
Tím velitelem německé armády nebyl nikdo jiný než Walter von Brauchitsch. Milovníkům a znalcům Rokycanska a Brd už začíná svítat. Ale postupně…
Tento německý důstojník se narodil v Berlíně 4. října roku 1881. Zde také studoval Francouzské gymnázium. Po studiích se vrhl na armádní dráhu a jeho kariéra získávala na lesku. Vrcholem pak pro něj bylo povýšení dne 4. února 1938. Tehdy byl jmenován náčelníkem vrchního velitelství pozemního vojska Oberkommando des Heeres. Perlička mimo příběh: Na tomto místě vystřídal generálplukovníka Wernera von Fritsche, který byl neprávem nařčen z homosexuality a donucen rezignovat.(1)
Z pohledu dějin se ještě téhož roku zapsal alespoň částečně pozitivně. V létě 1938 totiž patřil k těm, kteří nesouhlasili s Hitlerovým plánem napadnout Československo. Byl součástí spiklenecké skupiny, které chtěla Hitlera v případě útoku sesadit. Mnichovská dohoda a její přijetí Československem však vyzkoušet kvality tohoto plánu neumožnily.(1)
Jako velitel pozemního vojska patřil Walter von Brauchitsch k nejdůležitějším osobám německé armády, alespoň tedy na začátku války. Do tohoto období se počítá i výše uvedený výnos o jízdě vpravo, který měl mimo jiné usnadnit pohyb německé armády po (dříve) československém území. Neshody s Hitlerem, neúspěchy na východní frontě a Brauchitschovo chatrné zdraví byly hlavními důvody, proč v roce 1941 odešel do ústraní.(1,3)
A tady se dostáváme k jeho západočeské anabázi. V roce 1942 byl internován na loveckém zámečku Tři Trubky uprostřed hlubokých brdských lesů. Proč právě tady? Vojenský prostor v Brdech za války velmi intenzivně využívala německá armáda, a tak internace zde byla velmi jednoduchým řešením. Na Třech Trubkách Brauchitsch vykonával funkci “vrchního lovčího” a věnoval se dlouhým procházkám po okolí. Prý si velmi oblíbil i vyhlídku nad kamenným mořem nedaleko zámečku. Dnes se jí říká Třítrubecká, ale mezi místními koluje i název Brauchitschova.(4)
Na Třech Trubkách důstojník pobýval až do roku 1945 a před koncem války se vrátil do Německa. Zde byl také na svém panství v srpnu 1945 zajat a později v Jižním Walesu vyšetřován a souzen za zločiny proti lidskosti. Ještě před vynesením rozsudku však 18. října 1948 umírá na infarkt.(1)
zdroje: