Výlet či víkend na českých horách? Lyžařská střediska investovala, modernizovala a ceny skipasů drží jako loňskou sezónu
Sáňkařská dráha Černá hora, zdroj foto: Aspen
Sáňkařská dráha Černá hora, zdroj foto: Aspen

Výlet či víkend na českých horách? Lyžařská střediska investovala, modernizovala a ceny skipasů drží jako loňskou sezónu

28 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Pokud patříte k milovníkům lyžování a dalších zimních radovánek a nemáte na letošní zimu ještě přesné plány, možná vás zaujmou informace o novinkách v českých a moravských lyžařských resortech. Česká horská střediska před letošní zimní sezónou investovala přes 1 miliardu Kč. Nejvýznamnější část investic připadá na areály Špindlerův Mlýn, Bílá, Špičák Železná Ruda, Zadov, SkiResort Černá hora – Pec a Dolní Morava.

Na hory pohodlně i bez vlastního automobilu
Lyže, snowboard, běžky či skialpy si můžete vychutnat i v případě, pokud nemáte vlastní vůz. Pokud se nechcete trmácet autobusem či vlakem, nabízí se možnost využít sdílených vozů Anytime. Vybrat si můžete navíc i speciální tarif na tuto zimní sezónu. Na jeden den s ním můžete vyrazit výhodněji na Ještěd, na celé tři dny pak na Šumavu, do Krkonoš, Jizerek či Krušných hor.

Nové sjezdovky ve Špindlerově Mlýně a nová – 3,7 km dlouhá sjezdovka na Dolní Moravě
Ve Špindlerově Mlýně vybudovali dvě zbrusu nové sjezdovky včetně nejmodernějšího systému technického zasněžování. Milovníci sjezdu či snowboardu se mohou těšit na červenou sjezdovka „Přehradní“, která vede od horní stanice Hromovky, a „Lesní“ na Medvědíně. Skiareál Špindlerův Mlýn tak nově nabízí lyžařům zhruba 2,5 kilometru nových tratí, které tvoří základ budovaného propojení mezi Sv. Petrem a Medvědínem. I na Dolní Moravě letos vznikla nová sjezdová trať, v celé délce osvětlená a technicky zasněžovaná, přičemž s délkou 3,7 km je nejdelší v ČR.

Novinky v Beskydech a Orlických horách
Na Bílé v Beskydech si můžete lyžování užít v lepším komfortu. Spustili zde totiž novou šestisedačku s vyhříváním a bublinami, která nahradila dosavadní čtyřsedačku. V Orlickém Záhoří v Orlických horách je v provozu zcela nový areál s repasovanou čtyřsedačkou s délkou přes 1 400 m a červeno-modrou sjezdovkou. Lanovka ulehčuje výjezd na hřebenovou trasu také běžkařům.

Samoobslužný a on-line prodej skipasů
Na českých horách se také můžete těšit na stále lepší služby v oblasti urychlení provozu a pohodlnosti.  Před sezónou proběhla modernizace odbavovacích systémů a rozšíření samoobslužných pokladen u sjezdovek, které slouží k nákupu skipasů či k aktivaci těch zakoupených on-line. Letos je návštěvníci nově naleznou například i ve Vítkovicích v Krkonoších, Zadově nebo Ski Resortu Černá hora – Pec. Novinkou jsou i rodinné skipasy, které někde platí i na další služby, včetně letních atrakcí (např. na Lipně). A vychutnat si můžete i zázemí gastronomických podniků. Na šumavském Špičáku byla postavena nová provozní budova s restaurací, půjčovnou a úschovnou. Investovalo se také v Malé Úpě (kavárna, multifunkční kinosál), v Ostružné, Vítkovicích v Krkonoších (nový odbavovací systém parkoviště), Zadově (zastřešení pohyblivého pásu), Dolní Moravě (dětská herna s hlídáním a programy), nebo Deštném v Orlických horách (dětský park). Za zmínku stojí i prodloužení sáňkařské cesty v Janských Lázních.

Ceny skipasů jsou prakticky na loňské úrovni
Pro milovníky českých hor je dobrou zprávou, že ceny skipasů v této sezóně zůstávají v zásadě stejné nebo velmi podobné loňským. Dvě třetiny středisek udržely loňské ceny, větší část zbytku pohnula cenami nahoru i dolů, přičemž rozdíly se pohybují v řádu jednotek procent (od -4 % do +2 %). Většina skiareálů používá ceny minimální a maximální (buď jako plovoucí nebo rozlišené podle částí zimní sezóny). „I letos skiareály prohlubují trend plovoucích cen skipasů a cenového zvýhodňování online nákupu. Včasný nákup z domova ušetří lyžařům čas a peníze, skiareály zároveň dokážou lépe regulovat množství lyžařů na sjezdovkách,“ říká ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

Výlet si můžete užít i v případě, že nemáte vlastní auto. Lze zvolit příjemnou variantu v podobě zapůjčení sdíleného moderního vozu připraveného na zimu od Anytime carsharing. Zde si v aplikaci stažené do mobilního telefonu můžete vybrat nejbližší zaparkovaný vůz včetně kombíků, kam pohodlně naskládáte i větší partu lidí, a vyrazit na hory okamžitě. Vybrat si můžete navíc i speciální tarif od Anytime na tuto zimní sezónu. Na jeden den s ním můžete vyrazit na Ještěd, na celé tři dny pak na Šumavu, do Krkonoš, Jizerek či Krušných hor.

zdroj: Aspen, Klára Procházková (tisková zpráva)