Z Plzně bude přístav. Do Západočeské galerie připlouvají parníky
29 října, 2023Počátky plavby na Vltavě a Labi, stavba lodí v Čechách, rozvoj paroplavby na Vltavě a její přerod z městské hromadné dopravy na turistickou atrakci – to jsou hlavní témata nové výstavy v Západočeské galerii v Plzni, jak je ve svých obrazech zachytili Josef Šíma, Antonín Chittussi, Jakub Schikaneder, Karel Holan či Otakar Mrkvička.
Součástí výstavy jsou také unikátní modely, přičemž jeden z nich prokazatelně obdivoval i císař František Josef I. Výstavu PLNOU PAROU VPŘED! LODĚ A PLAVBA V ČESKÉM MALÍŘSTVÍ 1850–1950 je ve výstavní síni „13“ možné navštívit od 27. října 2023 do 4. února 2024.
Výstava představuje díla autorů, jejichž výtvarný projev je sice velmi odlišný, ale spojuje je inspirace loděmi na Vltavě a lidmi kolem nich. Těžiště výstavy tvoří díla Jakuba Schikanedera, Josefa Šímy, Antonína Chittussiho, Karla Holana, Otakara Mrkvičky a Václava Bartovského. Zastoupeni jsou také Bedřich Havránek, František Chalupa nebo Vilém Ströminger.
Téma vnitrozemské plavby v Čechách je velmi zajímavé, ale zároveň málo prozkoumané. Výstava ve třech tematických celcích představuje obrazy často sice známé, ale poprvé věrohodně identifikované.
„Čechy jako vnitrozemská země pohlížely na lodní dopravu vždy s nedůvěrou. Přitom ve skutečnosti hrála mnohem významnější roli, než by se z dobových literárních svědectví mohlo zdát, a byla také častým námětem výtvarných děl. Bizarním výsledkem této dichotomie je fakt, že řada obrazů, jejichž námětem je vnitrozemská plavba v Čechách, zůstala neidentifikována, nebo byla dokonce popsána jako cosi zcela jiného,“ objasňuje autor výstavy Nikolaj Savický.
Příkladem je známý obraz Josefa Šímy, který byl více než tři čtvrti století uváděn pod názvem Parník na Seině, ale ve skutečnosti se jedná o obraz parníku Primátor Dittrich Pražské paroplavební společnosti. Další Šímův obraz, dodatečně pojmenovaný Z Marseille, nezachycuje loď ve francouzském přístavu, ale pražský kolesový parník nad Šítkovským jezem v Praze. I na tyto obrazy se diváci mohou přijít podívat a porovnat je s tím, jak vypadá Šímovo plátno, které skutečně zobrazuje loď z téže doby v Paříži.
„Kromě děl zmíněných autorů se návštěvníci mohou těšit na trojrozměrné modely lodí i vodních staveb. Nejstarší model na výstavě, zdymadlo v Podbabě, pochází z roku 1900 a obdivovali jej nejen diváci Světové výstavy v Paříži, ale i císař František Josef I. Součástí výstavy jsou také dvě projekce z Národního filmového archívu – Zahájení paroplavby na Vltavě z roku 1921 a Plavba parníkem Zbraslav do Štěchovic z roku 1937,“ dodává k výstavě kurátorka Eva Skořepová ze Západočeské galerie v Plzni.
zdroj: Bc. Kateřina Štulc Modrá, Západočeská galerie v Plzni (tisková zpráva)