Za co chtějí stávkovat učitelé? Vše vysvětluje jedno meme
11 listopadu, 2023Stali se obětí vlastního přilepšení. Veřejná debata o zlepšení českého školství se v posledních letech smrskla na debatu o výši platů učitelů, které se skutečně významně zvyšovaly. Stávku, kterou školské odbory ohlásily na 27. listopadu tak spousta lidí chápe jako stávku za vlastní platy. Realita ale nemůže být vzdálenější pravdě, což leckdo není schopen pochopit a leckomu se to nehodí do krámu.
Za co jiného taky člověk stávkuje, když ne za vlastní plat, že? A že učitelé by i za něj stávkovat mohli. Politici napříč politickým spektrem jim už řadu let slibují platy na úrovni 130 % průměrné mzdy. Letos dokonce prošel zákon, který to má garantovat. Ovšem samy koaliční strany se svého plánu zalekly. Nakonec tak parlamentem prošel zákon, který reálně negarantuje vůbec nic, ale dobře se s ním sbírají politické body.
Platy učitelů se tak i příští rok budou pohybovat na úrovni 110 až 115 % průměrné mzdy. O důvod ke stávce v podobě nesplnění slibů by tedy šlo. Velká část učitelů ale zřejmě chápe, že platit dvousettisícový dav pedagogů takto není pro český rozpočet možné, minimálně ne v jeho současné kondici. V souvislosti se stávkou ve školství se tak o vyšších platech učitelů v oficiálních tiskových materiálech od odborů i oborových organizací nedočtete ani čárku. Kdo tvrdí opak, lže.
Za co tedy ti učitelé, co pracují čtyři hodiny denně, mají neustále prázdniny a berou nehorázné peníze, chtějí stávkovat? Za své méně mediálně exponované kolegy a hlavně za své žáky. Změny ve financování škol pro příští rok, totiž zhorší podmínky školníkům, uklízečkám a kuchařkám, kterým stát roky hanebně nabízí tabulkový plat často nižší, než je nejnižší zaručená mzda. Ti mají stávkovat už řadu let, ale jejich stávka by logicky takovou sílu jako ta učitelská neměla.
Učitelé ale nadcházející stávkou dávají hlavně hlasitě najevo, že jim jde o žáky. Nový způsob financování totiž povede k tomu, že nebude dost peněz na tandemovou výuku, dělení tříd nebo výuku v menších skupinách. Moderními výukovými metodami se i vládní politici zaměření na školství rádi zaklínají. V rozpočtové realitě se ale vracíme k třicetihlavým třídám a výkladu. Učitelé se zkrátka obávají toho, že kvalita výuky půjde dolů, ať se budou snažit sebevíc. Bity tím budou děti. Nemají volební právo a jejich lamentování nad výukou ve škole bereme hodně rezervovaně. A paradoxně to nejvíce pocítí žáci těch dobrých škol, které zlepšené financování v předchozích letech skutečně přetavily v efektivnější (ovšem nákladnější) způsoby vzdělávání.
Nevěříte, že by učitelům šlo o děti? Tak si prohlédněte meme, které koluje učitelskými skupinami a stránkami napříč sociálními sítěmi. Jasnější už to být nemůže. Nakonec i oficiální hashtag protestu zní #zadeti.
zdroj: Učitelé+ (skupina na Facebooku), Učitelská platforma, Daniel Pražák (účet na sociální síti X)