Žáci a studenti v Plzni soutěžili s roboty
Soutěžní jízdy, zdroj foto: Plzeňský kraj
Soutěžní jízdy, zdroj foto: Plzeňský kraj

Žáci a studenti v Plzni soutěžili s roboty

1 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

Robotika ve školách frčí. Techmania Science Centrum Plzeň byla dějištěm 6. ročníku Soutěže robotiky, kterou pro žáky základních a středních škol i letos zorganizoval Plzeňský kraj.

Kromě přesné jízdy danou tratí na čas hodnotila porota také kreativitu soutěžních robotických vozítek. Celkem se v letošním ročníku soutěže zúčastnilo 24 středoškolských týmů a 17 týmů ze základních škol.

Před žáky stál nelehký úkol, a to v rámci čtyřčlenného týmu absolvovat neznámou trať s pomocí předem sestaveného robota. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – střední školy a základní školy. Soutěžní jízdy proběhly ve dvou kolech, kvalifikačním a finálovém. Kromě rychlostní disciplíny hodnotila porota také nejvíce kreativní roboty, a to také ve stejných kategoriích.

„S každou další podobnou soutěží mě žáci umí překvapit, vždy sestrojí originální vozítka a dokáží s nimi zajet velmi dobré časy na předem neznámé trati. K tomu vozítka jsou velmi kreativně sestavena. Pro nás je to důkazem, že technika opravdu má budoucnost a že investice do technického vzdělávání se vyplatí. Plzeňský kraj se podpoře oborů technického rázu věnuje už řadu let, spolupracujeme se zaměstnavateli v kraji a já jsem přesvědčen, že tito mladí lidé mají budoucnost právě na poli techniky,“ říká náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc.

Soutěž realizuje Plzeňský kraj společně se ZČU v Plzni a Techmania Science Centrem Plzeň v rámci projektu „Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji“.

Po celou dobu konání soutěže měli žáci možnost volné prohlídky expozic science centra.

Vítězství v kategorii středních škol bralo plzeňské Střední odborné učiliště elektrotechnické před horažďovickou střední školou a domažlickým gymnáziem. Mezi základními školami zabodovalo stříbrské gymnázium, které porazilo druhé gymnazisty ze Sušice a třetí školáky z Kralovic.

V soutěži kreativity mezi středními školami kralovala ta z Horažďovic následovaná studenty z blovického a plzeňského „mikulášského“ gymnázia. V kategorii základních škol si první tři místa rozebraly Gymnázium Blovice, Sportovní gymnázium Plzeň a 22. základní škola Plzeň.

zdroj: Bc. Eva Mertlová, Plzeňský kraj (tisková zpráva)