Zámek Mníšek pod Brdy nabídne v červenci kromě prohlídek i šermířská vystoupení v zahradě
12 července, 2024Zámek v Mníšku pod Brdy žije nejen tradičními prohlídkami. V červenci se tu toho koná mnohem více.
Třetí červencový víkend 20. a 21. 7. se budou na zámku kromě prohlídek konat v rámci každoroční Skalecké pouti v zámecké zahradě také šermířská vystoupení spolku historického šermu Collegium Armatum. Předvedou například představení Angelika nebo Kruťákovská historie.
Po celý červenec je zámek otevřený každý den mimo pondělí a návštěvníci si mohou zvolit klasické prohlídky pro dospělé, kde mají možnost prohlédnout si Reprezentativní salony nebo Soukromé komnaty posledních majitelů, Pohádkové prohlídky pro rodiny s dětmi, návštěvu věže s vyhlídkou nebo tvoření ve výtvarné dílně.
Program prohlídek zámku úterý – neděle:
Reprezentativní salony (I. okruh) 10:00 – 16:00
Soukromé komnaty posledních majitelů (II. okruh) 10:20 – 17:00
Pohádkové prohlídky 11:05; 11:45; 12:30
Věž s vyhlídkou 11:25; 13:30; 15:30
Výtvarná dílna 11:30 – 13:00
Program šermu 20. – 21. 7. 2024
11:00 Angelika/Pikenýři
13:00 Pohádka aneb Kruťákovská historie
15:00 Žoldáci
Během prvního prázdninového měsíce je zámek každý den od úterý do neděle otevřen s klasickými prohlídkami pro dospělé, kteří mají možnost prohlédnout si Reprezentativní salony nebo Soukromé komnaty posledních majitelů, s Pohádkovými prohlídkami pro rodiny s dětmi, nabízí návštěvu věže s vyhlídkou nebo tvoření ve výtvarné dílně.
Třetí červencový víkend, v sobotu a neděli 20. a 21.7., v rámci každoroční Skalecké pouti, se budou v zahradě zámku konat šermířská představení spolku historického šermu Collegium Armatum.
Reprezentativní salony na prvním prohlídkovém okruhu představují nejhonosnější zámecké místnosti, kde se scházela společnost a kam vodili majitelé své hosty. Ti mohli v jídelnách a salóncích obdivovat výmalby na stěnách, sbírku cenného porcelánu, intarzovaný nábytek, portréty majitelů i jejich předků nebo původní rodokmeny malované na pergamenu. To vše uvidí i dnešní návštěvníci, kteří navíc nahlédnou i do rodinné kaple sv. Serváce, která skrývá bohatou zachovalou štukovou výzdobu a originál od slavného barokního malíře Karla Škréty.
Soukromé komnaty posledních majitelů na druhém prohlídkovém okruhu jsou návratem do doby před sto lety. V období první republiky se v zámku zabydlela rodina Kastů z Ebelsbergu a místnosti si zařídila v moderním duchu. Návštěvník uvidí jejich ložnice, kde měli rádia, gramofony nebo telefony, koupelny s vanou a přívodem teplé vody, dětský pokojík, ve kterém nechybí domeček pro panenky, který svítil na elektřinu, nebo splachovací toaletu. Pan baron Kast byl vášnivým myslivcem, a tak odchod prosklenou arkádovou chodbou lemují mnohé lovecké trofeje.
Pohádkové prohlídky pro rodiny s dětmi procházejí místnostmi severního zámeckého křídla, ve kterém se nachází výstava z natáčení pohádky Tajemství staré bambitky 2 a prostor nazvaný Z pohádky do pohádky. Děti uvidí pohádkové kostýmy, loupežnickou bambitku, královský trůn a také princezny, trpaslíky, draka, Karkulku nebo zvířátka v pohádkovém lese. Na závěr prohlídky je zámecká komtesa zavede podívat se na šaty dávných královen a králů a nahlédnout do zámecké udírny!
Věž s vyhlídkou je otevřena pro návštěvníky, kteří jsou připraveni vystoupat po šedesáti schodech původního točitého schodiště. Ocitnou se v zámeckém podkroví a v prostoru hodinové věže. Kromě vyhlídky po nejbližším okolí zámku uvidí velké závaží a kyvadlo hodinového stroje, které dodnes pohání ciferníky na zámecké věži.
Výtvarná dílna nabízí pro celou rodinu velkolepý výběr sádrových odlitků různých motivů a velikostí. Mezi desítkami různých námětů si mohou zájemci zvolit a vymalovat jednorožce, srdíčko, čtyřlístek, traktor nebo náklaďák, domeček, hříbeček, Perníčka ze Shreka a mnoho dalšího. Kdo si přesto nevybere, může si ozdobit hrníček nebo záložku do knížky.
Představení šermířů v zahradě zámku:
Angelika/Pikenýři – šermířská vystoupení, která nás seznámí s postavami z proslulého příběhu krásné markýzy a také představí vojáky z první poloviny sedmnáctého století, kdy v Evropě zuřila dlouhá třicetiletá válka.
Pohádka aneb Kruťákovská historie – pohádkový příběh o krásné Julii, která se svým doprovodem prochází tajemným hvozdem, ve kterém řádí strašliví loupežníci. Dostane se Julie bezpečně do náruče svého vyvoleného?
Žoldáci – dlouhá válka skončila a vojáci se najednou ocitají bez obživy. Šermířské představení nám prozradí, jak si s tím poradili dva přátelé ve zbrani, kteří zabloudili na panství pana Herberta.
zdroje: Jana Digrinová, zámek Mníšek pod Brdy, Wikipedia