Zdeněk Troška i slavní dabéři a herci budou hosty letošního Juniorfestu
Zdeněk Troška, foto: David Sedlecký, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28563530
Zdeněk Troška, foto: David Sedlecký, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28563530

Zdeněk Troška i slavní dabéři a herci budou hosty letošního Juniorfestu

31 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Mezinárodní filmový festival pro děti a mladé publikum JUNIORFEST se letos uskuteční již po šestnácté v šesti městech Plzeňského kraje, a to v termínu od 3. do 8. listopadu. V Plzni, Domažlicích, Klatovech, Horšovském Týně, Přešticích a Dobřanech jsou připraveny soutěžní i nesoutěžní filmové projekce, workshopy, zábavná odpoledne, besedy a mnoho dalšího.

JUNIORFEST se stal tradiční podzimní událostí v Plzeňském kraji, kterou každoročně vyhledává stále větší počet diváků a filmových odborníků. Program festivalu je pečlivě vybírán a filmovým fanouškům nabídne jedinečnou šanci vidět na velkém plátně filmy ze světových festivalů, které se běžně neobjevují v české kinodistribuci. V letošním roce JUNIORFEST uvede více než 100 projekcí a svůj prostor v programu dostanou také seriály.

Soutěžní část festivalu bude tradičně rozdělena do tří kategorií – Mezinárodní soutěž hraných filmů pro děti v kategorii 5 -11 let, Mezinárodní soutěž hraných filmů pro mládež v kategorii 12 -16 let, Mezinárodní soutěž celovečerních animovaných filmů pro děti v kategorii 5 -12 let. V každé soutěžní kategorii je přihlášeno šest snímků, z nichž mezinárodní odborná porota vybere ten nejlepší, který obdrží ocenění – Filmovou klapku za nejlepší film. „Festival zahájí animovaný snímek pro nejmladší diváky „Tonda, Slávka a kouzelné světlo“ (režie Filip Pošivač) a zakončí předpremiéra „Společně sami“ (režie Tomáš Magnusek). Součástí programu budou i další významné české a slovenské novinky filmové tvorby „#annaismissing“ nebo „Mimi“,“ uvádí programový ředitel Mikolaj Góralik.

Dále se mohou diváci těšit v sekci Večerní perspektivy na předpremiéru filmu „Světloplachost“ (režie Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík). Sekce Panorama nabídne přehled nejlepších filmů pro děti a mládež z letošních festivalů – roztančenou komedii „Dancing Queen“, objev festivalu v Cannes, nostalgickou animaci pro mladé a dospělé diváky „Robot Dreams“ nebo ukrajinskou animaci „Mavka: Strážkyně lesa“.

Každé z festivalových měst má svoji jedinečnou atmosféru, své příznivce a unikátní doprovodný program, který i v letošním roce navazuje na hlavní filmový program. JUNIORFEST letos přihlídne i k několika výročím. Jedním z nich je 100 let od založení studia Walt Disney, které oslavíme během víkendu zábavným odpolednem pro děti, a to hned ve dvou městech – v Přešticích a Dobřanech. Další města – Horšovský Týn, Domažlice a Plzeň nabídnou Den s Českou televizí, který připomene 10. narozeniny dětské stanice Déčko České televize. Dále je připravena debata a výstava „Jak se tvoří film“. „Myslíme také na prohloubení témat, která nám představí filmy. Pro školní skupiny workshop „Intimity“ v rámci nového seriálu „Sex O’Clock“, přednáška o šikaně po filmu „Společně sami“. Na online svět odkazuje film „#annaismissing“, proto nabízíme workshop „Rychlý průlet bezpečím na internetu“. V neposlední řadě bych ráda zmínila besedu, kterou jsme připravili s paleoartistou Janem Sovákem, který představí svoji práci,“ popisuje výkonná ředitelka Kateřina Malíková.

Na JUNIORFEST též míří řada hostů, např. Zdeněk Troška, David Rauch a Regina Řandová, kteří zavzpomínají na natáčení filmu “Bota jménem Melichar”, jenž letos slaví 40 let od uvedení. Diváci také budou moci vidět jedinečnou show českých dabérů, kterým bude patřit zahajovací galavečer. V jeho programu vystoupí Michal Holán, Jindřich Žampa, Oldřich Hajlich, Sabina Rojková a moderátorského mikrofonu se ujme mladý český herec Štěpán Tuček. Slavnostní zahájení 16. ročníku proběhne 3. listopadu v MKS v Domažlicích. Tradiční událostí je předání nejvyššího festivalového ocenění Zlatá rafička. JUNIORFEST každoročně pro oceněné připraví komponovaný podvečer za účasti kolegů a osobností z hostova soukromého života. Jací hosté během večera vystoupí, to bude překvapením nejen pro diváky, ale i pro oceněné. Letošními laureáty jsou Pavel Nový a Jaromír Hanzlík. Předání Zlatých rafiček proběhne v Erbovním sále Státního hradu a zámku v Horšovském Týně 5. a 6. listopadu vždy od 18:00 hod.

Vstupné pro letošní rok činí 50 – 70 Kč dle místa projekce. Novinkou je možnost zakoupit vstupenku online přes webové stránky festivalu. Vstupenky lze samozřejmě zakoupit i na pokladnách promítacích míst, kde je možné platit pouze hotově, a ve festivalovém Akreditačním centru (Muzeum Chodska v Domažlicích), které bude pro návštěvníky otevřené od pátku 3. listopadu. Diváci si mohou za 240 Kč pořídit diváckou akreditaci, která platí po celou dobu konání festivalu a umožňuje vstup na libovolný počet projekcí. V nabídce je rovněž víkendová akreditace za 120 Kč. O akreditace lze požádat na emailu rezervace@juniorfest.cz.

Industry program, určený především filmovým profesionálům a studentům filmových škol, v letošním roce proběhne ve dvou městech – v Domažlicích a Plzni. Young Audience Award weekend v Plzni promítne film režiséra Martena Persiela „Všechno se změní“ ve více než 35 kinech po celé Evropě včetně JUNIORFESTU. V neděli 5. 11. od 15:45 hod. v domažlickém Loutkovém sále proběhne diskuze o aktuálních trendech v tvorbě obsahu pro mladé publikum. Diskutovat bude dramaturgyně a publicistka Jana Čížkovská a publicista Saša Michailidis. V pondělí 6. 11. v kině Čakan v Domažlicích svůj prostor dostanou i studenti FAMO Písek, kteří budou mít možnost prezentovat své studentské snímky. V úterní podvečer dostanou slovo producenti Jakub Červenka a Petr Kratochvíl, kteří představí ukázku nového celovečerního animovaného filmu “Velký Pán”. Současně se JUNIORFEST organizačně podílí i na CEAA Animation Forum, které proběhne v Moving Station 8. – 9. 11. 2023. Jde o největší setkání animátorů ve střední Evropě.

Program je opravdu bohatý a je na co se těšit! Pro informace, rezervaci a zakoupení vstupenek je možno využít webové stránky www.juniorfest.cz. Aktuální informace naleznete i na stránce MFF Juniorfest na sociálních sítích Facebook a Instagram.

zdroj: Alena Palkosková, MFF Juniorfest (tisková zpráva)