Zima končí, práce na zahradě začíná
Jaro se blíží, zdroj foto: Pixabay
Jaro se blíží, zdroj foto: Pixabay

Zima končí, práce na zahradě začíná

13 února, 2024 0 Od Pavel Žižka
S koncem zimy s můžete těšit na novou zahradní sezonu a plánovat, co budete na zahradě během roku dělat. Rozmyslete si, jaké rostliny byste rádi letos na zahradě měli a pořiďte si semínka nebo sazeničky. Pokud chcete vytvořit nové záhony, je čas připravit si půdu a určit, kde budou. Pokud máte v úmyslu změnit vzhled zahrady, je to dobrá příležitost na navrhování nových prvků a změn stávajících

Připravte záhony na jaro

„Na konci zimy je dobré zbavit záhony listí, větví a jiného zahradního odpadu, který se tam nashromáždil a můžete ho kompostovat. Když rozmrzne země, můžete začít sít některé rostliny. Pokud máte záhony hotové, věnujte se jejich vyčištění a přípravě na jarní sezonu,“ říká Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht.

Připravte nové záhony

Pokud chcete nové záhony, je teď dobrý čas na to, abyste se si je připravili. Rozmyslete si, co budete sázet, jak velký záhon chcete, kde je nejlepší místo a jaká je vaše půda. „Můžete také začít s přípravou záhonu ošetřením země např. kultivátorem, nasypáním hnojiva ručním rozmetadlem a mulčem, abyste byli na jaro připraveni,“ říká Petr Tichý.
TIP: Jak vyrobit dřevěný vyvýšený záhon svépomocí a za jedno odpoledne? Přečtěte si návod.
Pečujte o ovocné stromy

Ovocné stromy by se měly na zimu připravit už na podzim, ale pokud jste to nestihli, ještě je můžete ošetřit. Pilou odřízněte všechny suché a poškozené větve a ochraňte je před škůdci. Odřezané větve můžete zlikvidovat pomocí různých druhů drtičů.

Zkontrolujte nářadí

Nářadí, které jste používali minulou sezonu, by mělo být teď vyčištěno, opraveno a uschováno na bezpečném místě. „Pokud máte zahradní stroje, jako je třeba sekačka, motorová pila, nebo vyžínač, měly by být připraveny na provoz a v případě potřeby odborně opraveny v servisním centru prodejce. Teď je také dobrý čas na koupi nového nářadí, pokud je potřeba,“ doporučuje Petr Tichý.

Pečujte o květiny a rostliny

Konec zimy je vhodný čas na péči o květiny a rostliny na zahradě nebo v domě. Zkontrolujte zálivku, hnojení a případnou potřebu přesazení rostlin. Pokud květiny ještě nemáte, můžete začít s plánováním a výběrem nových druhů, které budou ladit s vaším interiérem i exteriérem.

Cokoli uděláte na zahradě v zimě, i když třeba není nejpříznivější počasí, usnadní vám práci na jaře.
zdroj: Petr Jarkovský, Aspen (tisková zpráva)