Americká zahrada u Chudenic: unikát uprostřed lesa
Americká zahrada Chudenice, foto: Richenza, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44664890
Americká zahrada Chudenice, foto: Richenza, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44664890

Americká zahrada u Chudenic: unikát uprostřed lesa

2 června, 2023 0 Od Pavel Žižka

Chudenice, to není jen zámek Lázeň, sakurová alej nebo rozhledna Bolfánek. V úctě ke všemu zmíněnému lze hledat největší unikát tohoto kraje na jiném místě. Národní přírodní památka Americká zahrada se nachází asi 1,5 km jihozápadně od Chudenic. Na rozloze 1,7 hektaru je tu od roku 1970 chráněno arboretum s dřevinami z cizích zemí, a to jen tak ledajaké.

Americká zahrada byla založena v roce 1842 jako školka pro zahrady rodu Černínů u zámku Lázeň. Dřeviny  se sem dovážely především z Ameriky (např. douglaska tisolistá). O sto let později nechali Černínové změnit školku na arboretum a sbírku druhů ještě rozšířili.

V dnešní době  má status národní přírodní rezervace a charakter parku. Představuje sbírku více než 200 druhů a kultivarů, především severoamerického, evropského a asijského původu. K unikátům patří douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii), která patří ke třem nejstarším v Evropě, nebo stromový exemplář dřínu květnatého (Cornus florida). K dalším zajímavým druhům patří liliovník tulipánokvětý (Liliodendron tulipifera), zlatolistý tis červený (Taxus baccata) nebo buk lesní dřípený (Fagus sylvatica ´Laciniata´). Roste tu několik druhů dubů, lip, javorů, jedlí, borovic a dalších dřevin.

Toto místo však není zajímavé jen dřevinami. Výzkumem pomocí ultrazvuku zde bylo zjištěno minimálně osm druhů netopýrů.

Park je volně přístupný veřejnosti, musíte ale překonat zavřená vrátka. Některé dřeviny jsou doplněné cedulkami s názvy. Odpočinout si můžete v dřevěném altánu.

Americkou zahradou prochází naučná stezka Žďár, takže si procházku můžete zpestřit i novými poznatky. A auto můžete nechat jen kousek odsud. Parkování je možné u zámku Lázeň.

A ještě jedna skvělá zpráva na závěr: Americká zahrada Chudenice je i letos zařazena mezi soutěžní cíle Prázdninové štafety. Návštěvou tohoto místa se tak můžete přiblížit zajímavým výhrám.

zdroj: Příroda Česka, Prázdninová štafeta