Až do konce června jsou na Kašperku k vidění české korunovační klenoty
České korunovační klenoty na dosah, zdroj foto: Hrad Kašperk
České korunovační klenoty na dosah, zdroj foto: Hrad Kašperk

Až do konce června jsou na Kašperku k vidění české korunovační klenoty

3 června, 2023 0 Od Pavel Žižka

Znáte nejslavnější české klenoty? Jistě, české korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou a pravděpodobně i nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Říká se, že každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život spatřit. Originály jsou ale vystavovány pouze zřídka a návštěvníci musí často čekat i mnoho hodin, po kterých dostanou možnost exponát spatřit jen na malý okamžik. To se vám na Kašperku nestane.

Právě na tomto šumavském hradě totiž až dokonce června zastavila jedinečná putovní výstava, která návštěvníkům umožní do detailu pozorovat a prohlédnout si jejich mistrovské repliky.

Autorem znamenitých replik je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské a lombardské koruny. O výrobu kopie královského žezla se postarali manželé Blanka a Matúš Cepkovi z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Kopie Svatováclavského meče pak pochází z dílny mečíře Patrika Bárty.

Zdroj: Kudyznudy