Babyboom v plzeňské ZOO: návštěvníci mohou vidět několik malých lemurů
Mládě lemura rudobřichého, foto: Kateřina Misíková
Mládě lemura rudobřichého, foto: Kateřina Misíková

Babyboom v plzeňské ZOO: návštěvníci mohou vidět několik malých lemurů

6 května, 2023 0 Od Pavel Žižka

V madagaskarském pavilonu plzeňské ZOO se to hemží mláďaty. Na svět tu přišlo několik malých lemurů, z jejichž roztomilosti se mohou těšit i návštěvníci.

V sobotu 8. dubna přišlo na svět další mládě lemura rudobřichého v pavilonu Madagaskar. Pohlaví zatím není známo. Na tento přírůstek v ZOO čekali 7 let. Chov lemurů rudobřichých v Plzni začal v roce 2009 příchodem samce z Ostravy. O rok později jej doplnila samice z francouzské zoo Mulhouse, která zde žije dodnes. Spolu měli tři potomky, odchována byla samice z roku 2014 a samec z roku 2016.

V roce 2022 dorazil pro chovnou samici nový partner z Paříže a spojeni byli v srpnu. V Evropě je chová něco málo přes 50 zoologických zahrad, v ČR má tradici zejména ostravská zoo.

Návštěvníci plzeňské zoo při pečlivém pozorování dále uvidí podobně stará mláďata lemura kata (expozice modernizována v roce 2022) a vzácného lemura rákosového. Pavilon Madagaskar vznikl proměnou podkroví dnes téměř stoleté původní stodoly v roce 2007. Z rodu Eulemur, kam patří právě lemur rudobřichý, zde žije hned 6 druhů lemurů.

zdroj: Mgr. Martin Vobruba, ZOO Plzeň