Bahna jsou za dveřmi. Nabídnou současnou i historickou techniku
Historická technika na Bahnech, zdroj foto: NADACE POZEMNÍHO VOJSKA AČR
Historická technika na Bahnech, zdroj foto: NADACE POZEMNÍHO VOJSKA AČR

Bahna jsou za dveřmi. Nabídnou současnou i historickou techniku

22 června, 2023 0 Od Pavel Žižka
Již 23. ročník Bahen se letos koná v sobotu 24. června na cvičišti Zadní Bahna u Strašic v Brdech od 9 do 16 hodin. Jako každoročně budou zdarma a pořadatelé očekávají desítky tisíc návštěvníků.

Den pozemního vojska Bahna letos opět nabídne dynamické ukázky české armády i historické techniky. K vidění budou nejen česká vojenská vozidla, své vybavení přijedou představit i armády sousedních zemí. Již 23. ročník Bahen se letos koná v sobotu 24. června na cvičišti Zadní Bahna u Strašic v Brdech od 9 do 16 hodin. Jako každoročně budou zdarma a pořadatelé očekávají desítky tisíc návštěvníků. Akci pořádá Nadace pozemního vojska a Armáda ČR pod záštitou ministryně obrany Jany Černochové. Nebude samozřejmě chybět ani letos technika z Muzea na demarkační linii v Rokycanech.

Den pozemního vojska je významnou akcí, ve které Armáda České republiky představuje veřejnosti široké spektrum činností a odborností vojenských profesionálů a jejich techniku. Do programu a organizace se tradičně, vedle jednotek pozemních a vzdušných sil, zapojí i Posádkové velitelství Praha, Vojenská policie, Policie ČR, Hasičský záchranný sbor ČR, Vězeňská služba ČR, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, Československá obec legionářská a kluby vojenské historie.
Čeští vojáci ukážou svou techniku, výzbroj i výstroj napříč armádou. K vidění tak bude například tank Leopard 2A4, vojáci přivezou také tanky T-72M4CZ, samohybné houfnice, pandury nebo vozidla Iveco. Předvedou také bezpilotní prostředek Puma. Součástí programu bude i průlet letounů vzdušných sil, slanění z vrtulníku a samozřejmě historické ukázky s válečnou tématikou.
Na Bahna se vrátí i zástupci zahraničních armád, jejich účast v posledních letech přerušily restrikce spojené s pandemií koronaviru. Rakouská armáda přiveze ukázat nový obrněný transportér Pandur EVO, slovenská armáda nabídne samohybnou houfnici Zuzana, polští vojáci bojové vozidlo Rosomak nebo samohybný minomet Rak a německý Bundeswehr předvede bojové vozidlo Puma.
Program české armády bude trvat asi hodinu a půl. Pokud to dovolí počasí, součástí bude i seskok výsadkářů a přelet aktuálně využívané letecké techniky od gripenů po vrtulníky.
Tradičně se na Bahnech předvede i díky Československé obci legionářské, Vojenskému muzeu na demarkační linii a klubům vojenské historie československá, britská i německá historická vojenská technika. Zástupci klubů předvedou letošní výročí bitvy u Sokolova.
Ukázky připravil také Hasičský záchranný sbor ČR, Policie ČR, Vojenská policie i Vězeňská služba ČR.
Loni se akce zúčastnilo asi 40 tisíc diváků, před omezeními způsobenými pandemií jich bylo až 50 tisíc. Pro letošní návštěvníky budou připravena velká záchytná parkoviště ve Strašicích a Dobřívě, na cvičiště návštěvníky přepraví kyvadlová autobusová doprava. Lepší zážitek z ukázek by měly zprostředkovat velkoplošné obrazovky.
Program:
9:00 – exhibiční vystoupení Posádkového velitelství Praha a promenádní koncert Ústřední vojenské hudby
10:00 – průlety vzdušných sil AČR
10:06 – Hlášení MO, Hymna ČR + vztyčení státní vlajky
10:11 – seskok výsadkářů
10:16 – slavnostní zahájení, zdravice, salva
10:35 – defilé historické techniky
11:05 – defilé AČR
11:35 – prezentace partnerů
11:50 – kombinovaná ukázka Policie ČR a Vojenské policie
12:10 – 1. historická ukázka – kombinovaný oddíl
12:25 – ukázka Vězeňské služby ČR
12:40 – ukázka Hasičského záchranného sboru ČR
12:55 – 2. historická ukázka – Svobodovci za svobodu
13:35 – ukázka 7. mechanizované brigády
13:50 – ukázka 43. výsadkového pluku
14:05 – ukázka 4. brigády rychlého nasazení
14:25 – ukázka 13. dělostřeleckého pluku
14:40 – ukázka 53. pluku průzkumu a elektronického boje
14:55 – ukázka 7. mechanizované brigády a 53. pluku průzkumu a elektronického boje
15:10 – ukázka 7. mechanizované brigády a 14. pluku logistické podpory
15:30 – prezentace partnerů
15:50 – závěrečné defilé

Autem a pěšky na bahna

Parkoviště DOBŘÍV 49°43’13.684″N, 13°41’59.549″E
Nájezd po silnici 117 ve směru od Rokycan a Hrádku, přes obec Dobřív a dále podle značení. Kapacita parkoviště je cca 3 tisíce aut.
Parkoviště je vzdálené necelé 3 km. Návštěvníkům se nabízí buď příjemná procházka lesem po značené trase, nebo do 18 hodin kyvadlová autobusová doprava (zastávka Dobřív, chaty).
Parkoviště STRAŠICE 49°44’1.65“N, 13°45’41.983“E
Nájezd po silnici 117 ve směru od Komárova a Mýta, do obce Strašice a dále podle značení. Kapacita parkoviště je cca 4 tisíce aut.
Parkoviště je vzdálené necelé 4 km. Návštěvníkům se nabízí buď procházka po značené trase, nebo do 18 hodin kyvadlová autobusová doprava (zastávka Strašice, ObÚ).
Jízdní řády ČSAD autobusy Plzeň
Dopravu na Bahna zajišťuje Z-Group bus a. s., Divize ČSAD autobusy Plzeň
Linka z Dobříva na Bahna
Linka ze Strašic na Bahna
zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany