Barokní perla Plzeňska opět září novotou. Otevírá se po dvouleté rekonstrukci
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích, zdroj: Město Přeštice
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích, zdroj foto: Město Přeštice

Barokní perla Plzeňska opět září novotou. Otevírá se po dvouleté rekonstrukci

10 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Kdo projíždí jižním Plzeňskem, nemůže si nevšimnout monumentálního přeštického kostela Nanebevzetí Panny Marie. Do okolí září velikostí, umístěním i červenobílou fasádou. A nyní i novotou. V sobotu 9. prosince 2023 byl totiž po důkladné dvouleté rekonstrukci slavnostně otevřen mší svatou, kterou sloužil plzeňský biskup Tomáš Holub.

Kostel je však nejen monumentální, ale z architektonického hlediska i velmi cenný. Lepších ukázek vrcholně barokní sakrální architektury byste v okolí mnoho nenašli. Už jméno Kiliána Ignáce Dientzenhofera, který kostel navrhl a stavbu až do své smrti v roce 1751 vedl, dává tušit, že se nejen řidiči projíždějící Přešticemi kochají opravdovým unikátem.
Přeštickým zázrakem celou akci nazval ministr kultury Martin Baxa, které se slavnostního aktu také osobně účastnil. „Moc děkuji za pozvání na tak výjimečnou událost, při které jsem zdůraznil hluboké kořeny přeštické poutní tradice spojené se zázračným obrazem Panny Marie Bolestné i s přeštickým patriotismem, který nedal kostelu zaniknout,“ doplnil Baxa.
Obnova kostela byla zahájena v roce 2021. Finančně ji podpořili Integrovaný regionální operační program, Plzeňský kraj, Město Přeštice, Diecéze plzeňská a mnoho dalších dárců. Práce byly dokončeny v létě 2023. Celková oprava vyšla na 84 milionů korun.
zdroje: Wikipedia, Martin Baxa