Jeden z památkářských Oscarů míří do Domažlic
Interiér domažlického kostela Narození Panny Marie, zdroj foto: Diecéze plzeňská
Interiér domažlického kostela Narození Panny Marie, zdroj foto: Diecéze plzeňská

Jeden z památkářských Oscarů míří do Domažlic

11 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Celkem jedenáct ocenění „Památkářský Oscar“ – Patrimonium pro futuro bylo v přímém přenosu České televize předáno na konci listopadu na Nové scéně Národního divadla v Praze. Jedno z ocenění míří i na západ Čech, konkrétně do Domažlic.

Všichni ocenění si odnesli nádherné skleněné sošky symbolizující podanou ruku památkové péče. Podle návrhu akademického sochaře Kurta Gebauera je vyrobila sklářská firma Lasvit. Stejný symbol se promítl také do scény a scénografie slavnostního večera. Pódium Nové scény ozdobila ruka tvořená 120 prvky ručně foukaného českého křišťálového skla ze série Herbarium Lasvit. Každý z artefaktů v sobě skrývá otisk rostliny. Motiv přírody se promítl i do zeleného ladění letošního ročníku Patrimonia pro futuro.

V kategorii Restaurování památky byla soška udělena za restaurování interiéru kostela Narození Panny Marie v Domažlicích. Původně gotický kostel Narození Panny Marie na domažlickém náměstí Míru, jehož vlastníkem je Římskokatolická farnost Domažlice, obsahuje cennou malířskou výzdobu od Františka Julia Luxe z období barokní přestavby. V letech 2017–2022 byly tyto nástěnné malby restaurovány. Restaurátoři MgA. Jiří Suchan a MgA. David Hrabálek získali ocenění za výborné provedení restaurování a odpovědný přístup zahrnující také studium dalších Luxových realizací. Díky nim je možné obdivovat v kostele autentickou Luxovu práci.

„Samozřejmě nás to těší. Nicméně doufám, že to bylo naposledy. Už by měl dostat šanci zase někdo jiný,“ vtipkoval pro sever Novinky.cz Jiří Suchan. Narážel přitom na fakt, že loni v této soutěži s Davidem Hrabálkem získali ocenění pro objev roku. Společně totiž našli renesanční malbu v kostele v Úlicích na severním Plzeňsku.

zdroje: Národní památkový ústav, Novinky.cz, Diecéze plzeňská