Bílý fešák Amor rozdává lásku a úsměvy
Bílý švýcarský ovčák Amor, zdroj foto: Nemocnice Plzeňského kraje
Bílý švýcarský ovčák Amor, zdroj foto: Nemocnice Plzeňského kraje

Bílý fešák Amor rozdává lásku a úsměvy

16 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Canisterapie funguje. Potvrzují ji pozorování z nemocnic i dalších léčebných zařízení po celém světě. A praktikují ji například i ve Stodě na jižním Plzeňsku. Od začátku roku 2024 tak do Stodské nemocnice pravidelně přichází speciální návštěva – bílý švýcarský ovčák Amor. Fešák, nemyslíte?

“Amor od 4. ledna se svou paničkou Michaelou Mottlovou pravidelně dochází na 2 hodiny na canisterapii a obšťastňuje naše pacienty hospitalizované na lůžkách následné péče a sociálních lůžkách.” zní přímo z nemocnice

Návštěva pejska je pro hospitalizované pacienty vždy vítaným rozptýlením. Pacienti se smějí, komunikují jak s Amorem, tak i s jeho paničkou. A hned se zajímají, kdy Amor zase přijde. Další důkaz, že to funguje.

Stodská nemocnice samozřejmě není jedinou v kraji, která se tomuto druhu terapie věnuje. Canisterapii využívají nejen ve Stodské nemocnici, ale i v ostatních nemocnicích Plzeňského kraje.

Canisterapie je speciální metoda pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení, prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa nebo feny. Odsud také pochází její název. Canis je totiž latinsky pes. Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí ale i pro ty, kteří se cítí opuštěně. Proto se využívá nejen v nemocnicích a léčebných zařízeních, ale v dětských domovech a v domovech pro seniory.

zdroje: Nemocnice Plzeňského kraje, Wikipedia