Blíží se Den architektury, který oživí řadu míst i v našem kraji
Zámecký pivovar v Horažďovicích, foto: Petr Kolář
Zámecký pivovar v Horažďovicích, foto: Petr Kolář

Blíží se Den architektury, který oživí řadu míst i v našem kraji

22 srpna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Od pátku 27. září do čtvrtka 3. října se koná již 14. ročník celorepublikového festivalu Den architektury. Jeho pořadatelé zvou na stovky akcí ve více jak 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program opět nabízí i v Plzeňském kraji, v jehož rámci připomene opomíjená a zapomenutá místa i mimořádné stavby.

Letošním festivalovým mottem je „Proces proměny“, kterým tak mimo jiné odkazuje na 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Festival tak na řadě míst zacílí na místa s kafkovskou atmosférou nebo spojená s literaturou.

V Plzeňském kraji se festival Den architektury uskuteční v Plzni, Kladrubech u Stříbra, v Mariánské Týnici, v Horažďovicích a v Žihli.

Kompletní festivalový program je už nyní zveřejněn na webových stránkách festivalu www.denarchitektury.cz. Program je tradičně zdarma, na některé akce je však potřeba předchozí registrace, které budou otevřeny 15. září. Doprovodný program je v některých případech zpoplatněn. Současně se Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura. Pořadatelem obou festivalů je spolek Kruh.

Bohatý program se bude  v Plzni. Zájemci se mohou vydat na netradiční výpravu za opuštěnými místy v širším centru Plzně a na Slovanech nebo po historickém jádru města s popularizátorem vědy a autorem projektu „Plzeň známá neznámá“ Lukášem Houškou. Festival v souvislosti s výročím Franze Kafky připomene i realizace židovských architektů v prvních dekádách 20. století Lea Meisla, Viléma Beera, Heinricha Kulky či Norberta Kriegera. Další z festivalových výprav povede za obnovenou nádražní budovou i fantaskní architekturou Karla Bubly nebo po stopách skladatele Bedřicha Smetany. Program se zaměří i na někdejší plzeňské hradby transformované na sadový okruh a nejvýznamnější stavby, které v 19. a 20. století utvářely „plzeňskou Ringstrasse“. Procházku zakončí komentovaná prohlídka hotelu Continental. Festival nabídne i komentovanou prohlídku tzv. Brány do Borského parku, jednopodlažního pavilonu, který nově poskytuje chybějící zázemí parku. Dále v plzeňském programu najdeme veřejnou diskusi o městském okruhu, jeho budoucnosti, významu i dopadech na město i site-specific workshop pro děti i rodiče.

Den architektury připomíná v letošním roce i dílo významného pozdně barokního stavitele a architekta Františka Maxmiliána Kaňky (1674–1766), který se narodil před 350 lety. Na festivalové mapě tak najdeme i prohlídku kostela v Žihli.

Festival dále zve do Kladrub u Stříbra, kde se uskuteční dvě prohlídky klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie od Jana Blažeje Santiniho-Aichela, z nichž jedna bude netradičně inspirovaná povídkou Franze Kafky „Proměna“. Návštěvníci budou společně s bioložkou Danou Bláhovou v okolí kostela hledat Řehoře Samsu. Po významných poutních místech se mohou zájemci vydat v okolí cisterciáckého kláštera v Mariánské Týnici. V klášteře se uskuteční také komentovaná prohlídka výstavy zaměřené na význam a ochranu krajiny vybudované řádem cisterciáků. V Horažďovicích komentovanou prohlídku zámeckého pivovaru povedou dohromady architekti, historici a pivovarníci, a dají tak lidem komplexní pohled na minulost i budoucnost těchto typů staveb.

Paralelně se Dnem architektury proběhne opět jeho sesterský festival Film a architektura, který se od 26. září do 1. října uskuteční i v Plzni. Letošní ročník zamíří do kin s podtitulem “Divnosti a jinakosti” a zaměří se jak na atypické stavby a neobvyklá zákoutí, tak i netradiční filmová zpracování nebo i absurdní spojení. V programu festival neopomene ani významné osobnosti architektury, jako jsou Mies van der Rohe, Balkrishna Doshi, Rem Koolhaas, Sigurd Lewerentz či Álvaro Siza Vieira.

zdroj: Silvie Marková, SMC