Brdy: Hory plné vody, kde se o studánky starají
Upravený pramen na Zadní Záběhlé v Brdech, zdroj foto: Vojenské lesy a statky
Upravený pramen na Zadní Záběhlé v Brdech, zdroj foto: Vojenské lesy a statky

Brdy: Hory plné vody, kde se o studánky starají

21 prosince, 2023 1 Od Pavel Žižka

Jako houba držící vodu uprostřed Čech fungují Brdy. Ty tak nejsou jen malebnou i divokou vrchovinou a chráněnou krajinnou oblastí, ale i chráněnou oblastí přirozené akumulace vod. Potoky, prameny a studánky tu najdete doslova na každém kroku. Nejen o ty poslední jmenované tu navíc náležitě pečují.

Návštěvníci Chráněné krajinné oblasti Brdy se mohou na svých toulkách zdejšími hvozdy občerstvit pramenitou vodou u čtyř nových krytých studánek. Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které krajinu ve středních Brdech spravují, jejich prameny obezdily kameny a umístili nad ně stříšky, které budou prameniště chránit.

Všechny čtyři studánky se nacházejí na území lesní správy Strašice nad údolím Klabavy směrem k Padrťským rybníkům. Dvě z nich návštěvníci Brd najdou v lokalitě Herpánka nedaleko cyklotrasy 2252. Jde o nově upravenou studánku Pod Pleší a pramen vyvěrající přímo u kořenů vzrostlého smrku s příznačným názvem Pod stromem. Lesníci VLS nově upravili na krytou studánku také prameniště Ledného potoka u žluté turistické trasy nedaleko turistické křižovatky Josefka. Čtvrté revitalizované prameniště pak návštěvníci najdou přímo na pláních okolo Padrťských rybníků na místě, kde se dříve rozkládala zaniklá brdská obec Zadní Záběhlá. Všechny čtyři mají nově prameniště chráněné obezdívkou z kamenů, na které je umístěna stříška s názvem.

„Brdy jdou vodním rezervoárem pro významnou část Plzeňského i Středočeského kraje a naším cílem je jejich retenční potenciál nejen udržet, ale zvýšit. Proto v rámci přechodu na přírodě blízký způsob hospodaření v této lokalitě revitalizujeme brdská prameniště nebo zde každoročně budujeme ve spolupráci z Agenturou ochrany přírody a krajiny nové tůně, či stavíme vodní nádrže. Revitalizace pramenišť na kryté studánky je drobnější, pro návštěvníky Brd ale viditelnější investicí do vodního režimu v této lokalitě,“ uvedl ředitel VLS Roman Vohradský.

Brdská lesnická divize VLS v Jincích chce v revitalizaci studánek pokračovat i v příštím roce. Podle jejích ředitele Davida Novotného lesníci v současné době tipují prameniště, která projdou přeměnou.

„Brdské studánky jsou vyhlášené svou dobrou vodou, od těch stávajících si vodu odnášejí domů návštěvníci z širokého okolí. Také v příštím roce chceme proměnit na kryté studánky prameniště, které se nacházejí v blízkosti turistických tras. Od jara budeme také pokračovat v pořádání edukativních vycházek pro veřejnost Za brdskými studánkami, kde se zájemci dozvědí, jak o ně pečovat, a proč je brdské prameny tak důležité chránit,“ dodal ředitel Novotný.

Nové kryté studánky najdete podle jejich názvu například v turistických mapách portálu Mapy.cz, jejich lokaci najdete přehledně vyznačenou zde: https://mapy.cz/s/cetotogeko. Fotografie najdete ke stažení zde: https://www.uschovna.cz/zasilka/NQPKIPR4P2LT9M9A-2BM/.