Brutální vražda seniora, vraždící bratři a další skutečné zločiny v nové knize
František Müller se svou knihou, zdroj: Státní a vědecká knihovna Plzeňského kraje
František Müller se svou knihou, zdroj: Státní a vědecká knihovna Plzeňského kraje

Brutální vražda seniora, vraždící bratři a další skutečné zločiny v nové knize

21 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Dnes vychází plzeňskému kriminalistovi Františkovi Müllerovi kniha Skutečné zločiny na Plzeňsku. Plzeňský kriminalista ji uvede během besedy na literárním festivalu Svět knihy Plzeň 23. září v 11:00 v sále pro dvě stě lidí. Následný křest proběhne jako doprovodná akce filmového festivalu Finále 26. září v 17:30 ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje.

Müller v knize popisuje, jak došlo k objasnění brutální vraždy seniora, k níž pachatel neměl motiv, představuje kauzu dvou vraždících bratrů a rozebírá případ rozčtvrceného muže, jehož tělo vydala řeka.

„Jednotlivé případy líčím na stránkách knihy tak, jak se skutečně odehrály a jak jsem je osobně vnímal v době, kdy jsem se na jejich objasňování podílel se svými kolegy. Případy popisuji od chvíle, kdy policie přijala oznámení, potažmo od okamžiku, kdy policisté přijeli na místo činu, přes jednotlivé fáze šetření až po dopadení pachatele a jeho odsouzení. Aby text knihy byl co možná nejvíce autentický a čtenář si dokázal udělat jakousi představu o prožitcích a duševním rozpoložení jednotlivých aktérů, včlenil jsem do něj výpovědi zainteresovaných osob, tak jak skutečně zazněly. Bez úprav a příkras jsou zde použity úryvky z výpovědí, které podezřelí učinili v době, kdy ze sebe shodili břímě, které je tížilo, aby ulehčili svému svědomí,“ představuje knihu Müller.

První řádky Skutečných zločinů na Plzeňsku začal psát na podzim roku 2022 jako vzpomínku na zesnulého kolegu Jaroslava Kohouta, jehož označuje za „úžasného člověka a kamaráda“.

„To jsem samozřejmě ještě nemohl tušit, že se na nás o pár měsíců později obrátí pracovníci Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje s žádostí o uspořádání série přednášek #plzeňskézločiny na téma vražd v Plzeňském kraji. Dlouho jsme s vyšetřovatelkou Michaelou Noskovou neváhali. Spatřovali jsme příležitost seznámit posluchače s tím, jak práce na objasňování vražd v reálných podmínkách vypadá a co obnáší. Zkrátka představit široké veřejnosti skutečné postupy, které jsou mnohdy na hony vzdálené od toho, co občas vídáme v nejrůznějších detektivních seriálech. Rovněž se dalo očekávat, že vyprávění o vybraných případech vzbudí v části posluchačů zájem o práci u policie,“ doplňuje autor.

Kniha vychází 21. září.

zdroj: Milan Říský, Státní a vědecká knihovna Plzeňského kraje