Čápy z okolí Kdyně to do teplých krajů neláká
Čáp bílý v zimě, zdroj: Pixabay
Čáp bílý v zimě, zdroj: Pixabay

Čápy z okolí Kdyně to do teplých krajů neláká

13 prosince, 2022 0 Od Pavel Žižka

Čápy máme za posly jara, kteří se na samém konci zimy vracejí na komíny v našich městech a vesnicích ze zimovišť v Africe. Ne všichni ale táhnou až do Afriky a ne všem se vůbec odlétat chce. Minimálně dvojice čápů, která se i teď v prosinci pohybuje v okolí Kdyně, patří k těm línějším.

Vzhledem k aktuálnímu mrazivému počasí se množí dotazy občanů, kteří mají o život čápů obavy. Ty je třeba rozptýlit. Pracovníci Záchranné stanice živočichů Plzeň o těchto čápech vědí a situaci monitorují. Ono totiž nejde o žádnou novinku. Čápi z Kdyňska zůstávají v Čechách již šestou zimu, což sice není úplně obvyklé, ale evidentně je to nijak neohrožuje.

Změny v tahu čápů obecně lze pozorovat minimálně posledních 10 až 15 let. Také víme, že neodlétají vždy do Afriky, ale někteří si jako zimoviště místo Afriky vybírají bližší Španělsko. Tady jim snadno dostupnou potravu nabízejí četné skládky odpadu. A je to sem blíže, což je také jeden z důvodů, proč se čápi v posledních letech na svá hnízda vracejí tak brzy. Přilétají totiž již na přelomu února a března. To „afričané“ se nalétají o dost více a na hnízdech se objeví až v dubnu.

Někteří čápi na západě Čech setrvávají často až do konce roku. S přituhující zimou pak odlétají více na jih nebo do sousedního Německa, do tzv. ptačích parků, kde ptáky přes zimu přikrmují. A na cestu sem se nejspíše brzy vydají i ti dva otužilci z Kdyně.

zdroj: Město Kdyně