České dráhy zvou na výlety na kolech. Znáte symboly na vlacích, podle kterých se určují podmínky přepravy kol?
Vlakem na kola, zdroj foto: České dráhy
Vlakem na kola, zdroj foto: České dráhy

České dráhy zvou na výlety na kolech. Znáte symboly na vlacích, podle kterých se určují podmínky přepravy kol?

13 března, 2024 0 Od Pavel Žižka

Zima je definitivně pryč a období výletů je tu, a to dokonce i těch na kolech. Nemusíte přitom jezdit jen kolem vašeho bydliště. Za zážitky vás i s bicykly opět odvezou České dráhy.

České dráhy zajišťují přepravu jízdních kol prakticky ve všech svých vlacích po celý rok. Za pěkného počasí je tak snadné vyrazit na kratší nebo delší výlet na kole třeba po oblíbených cyklostezkách a vrátit se z výletu vlakem.

Přeprava kol je možná prakticky ve všech spojích Českých drah. Pokud jsou označeny symbolem „jízdního kola“, jedná se o přepravu spoluzavazadel a ve vlacích je vyšší kapacita pro jejich přepravu. Ve vlacích označených symbolem „kufr“ je přeprava kol možná ve speciálním voze jako úschova během přepravy.

V regionálních vlacích je možné přepravovat jízdní kola bez formalit do vyčerpání kapacity.  V dálkových spojích je možná rezervace (příslušný symbol v kolečku), u některých dálkových vlaků např. EC/IC, railjet nebo SC Pendolino je rezervace povinná (příslušný symbol je ve čtverečku).

Cena za přepravu jízdního kola v tarifu Českých drah do 150 km je 40 Kč, nad 150 km je to 60 Kč. V rámci integrovaných dopravních systémů mohou být pro přepravu jízdních kol stanoveny další nabídky dle tarifu příslušného IDS.

zdroj: České dráhy