Český elektromobil ze 60. let – to je Škoda Voltavia
Škoda Octavia, zdroj foto: Škoda auto
Škoda Octavia, zdroj foto: Škoda auto

Český elektromobil ze 60. let – to je Škoda Voltavia

31 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Elektromobil ze 60. let s dojezdem až 200 kilometrů? Správně chápete, že to bude mít nějaký háček. Vlastně ale právě tím je Škoda Voltavia, jejíž premiéra se blíží.

Během výstavy Rétromobile, která dnes začíná v Paříži, se veřejnosti poprvé představí projekt Škoda Voltavia. Už název prozrazuje, že jde o spojení elektřiny a modelu Octavia. Rozhodně ale ne toho dnešního. Voltavia je unikátní přestavba historického vozu Škoda Octavia Combi z roku 1969 na plně elektrický pohon, kterou v rámci soutěže Retrofit Challenge pořádané společností Škoda France, zrealizovala redakce webu Automobile Propre – prvního francouzského webu věnovaného elektromobilům.

V rámci této výzvy proti sobě stály dvě redakce, jež měly za úkol přestavět historické vozy Octavia z 60. let na čistě elektrický pohon. Šéfredaktor Pierre Desjardins vysvětluje: „Pro přestavbu této Škody Octavia Combi z roku 1969 na elektrický pohon se nabízela spousta možností. Naše redakce se rozhodla jít cestou efektivity a komplexnosti,
přičemž jsme chtěli zachovat klíčové vlastnosti značky, jako jsou užitná hodnota a zavazadlový prostor. Zároveň jsme dbali na to, aby šlo o zcela reverzibilní operaci.“ K pohonu projektu Voltavia slouží elektromotor o výkonu 75 kW s točivým momentem 220 Nm, který čerpá energii z akumulátoru o kapacitě 27,2 kWh, složeného z bateriových modulů modelu Enyaq. Pokud by se náhodou takový vůz dostal na běžnou silnici, dokázal by za ideálních podmínek na jedno nabití ujet přibližně 200 kilometrů.

zdroj: Škoda auto (tisková zpráva)