Záchranáři varují před HHC medvídky
Gumoví medvídci, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Gumoví medvídci, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Záchranáři varují před HHC medvídky

31 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Velkou část laické i odborné veřejnosti pobouřil nedávný incident, kdy se dětem udělalo špatně po požití bonbónů s obsahem HHC. Zdravotnická záchranná služba před těmito cukrovinkami vydala důrazné varování.

Přímo na facebookovém profilu Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje se objevilo vysvětlení, že látka HHC, tedy hexahydrokanabinol, pochází z konopí. „Jedná se o látku, která zatím není v České republice zakázaná a prodává se především v podobě gumových medvídků. Po požití způsobuje halucinace, agresivitu, úzkost, ale také může dojít k bezvědomí a ohrožení životních funkcí. Zdravotnické záchranné služby se již s intoxikací touto látkou opakovaně setkaly. Některé děti skončily i v intenzivní péči. Bohužel nejde předem říct, jaká bude reakce organizmu a nevíme nic o dlouhodobých účincích. Výrobky jsou volně dostupné na internetu a ve specializovaných prodejnách,“ říká se přímo v příspěvku.
S emotivní poznámkou se k problému vyjádřil i vedoucí lékař výjezdové oblasti Západ: „Považuji za vyloženě zákeřné a morálně pokleslé prodávat takovou věc v podobě gumových medvídků, aby to lákalo hlavně děti. Snad vláda tuto látku rychle zreguluje.“