Chlumonoš na Doubravce naděloval i letos
Chlumonoš 2022, foto: Karel Makoň
Chlumonoš 2022, foto: Karel Makoň

Chlumonoš na Doubravce naděloval i letos

26 prosince, 2022 0 Od Pavel Žižka

Letos již podvanácté se na Boží hod vánoční sešli rodiče s dětmi na Záchranné stanici živočichů v Plzni, aby se po 17. hodině po světýlky vyznačené cestě společně vydali do nedalekého lesa za Chlumonošem.
Prvního Chlumonoše realizovali členové Dobrovolného ekologického spolku Ochrana ptactva v Plzni na Doubravce pod vrchem Chlumem v roce 2010. Tehdy ještě nesmělý nápad pro rodiče s dětmi se pod názvem „Rozsvícení vánočního stromečku pod Chlumem“ konal také na Boží hod a sešlo se tu zhruba kolem čtyřiceti účastníků.

„Následovaly další ročníky a vždy 25. 12. jsme vyráželi ze záchranné stanice pod Chlum rozsvítit vánoční stromeček a rozzářit oči dětí, které chtěly věřit tomu, že tak jako v Krkonoších mají Krakonoše, tak my na Doubravce máme v polesí Chlum svého Chlumonoše,“ popisuje Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku Ochrana ptactva.

Postupně se ke Chlumonošovi přidal i anděl z plzeňského městského znaku v podání výborné Kateřiny Kolafové, provdané Vitákové.

„S drobnými úpravami scénáře jsme pak rozsvěceli stromeček a rozdávali dárečky dětem každý rok. Jednou měl Chlumonoš i vlastní domek, pak jsme jednou spouštěli anděla z nebe, pak přilétly dárky v koši, následně pomáhal hejkal a nevím co ještě,“ pokračuje Karel Makoň. „A tady bych rád poděkoval všem těm našim lidem, kteří se již 12 let spolupodílejí na realizaci celé akce. Do letošního roku to byl krom jednoho roku Bohuslav Ježdík jako Chlumonoš, spolu s ním již zmiňovaný anděl v podání Kateřiny Kolafové – Vitákové. Technická podpora všech dvanácti ročníků Petr Burget a Petr Kokoška, samozřejmě Hana Makoňová a dále pak Miloš Paisker st. i ml., Radek Zeman, David Burget, Segečovi, Formanovi a další. Děkuji všem, jelikož akce je vždy organizačně a na přípravu velice náročná,“ snaží se na nikoho nezapomenout Karel Makoň.

Díky práci všech těchto lidí se vydařil i letošní dvanáctý ročník Chlumonoše. Z důvodů komplikovaného zdravotního stavu Bohuslava Ježdíka tradičního Chlumonoše nahradil Petr Kokoška. Nechyběl samozřejmě ani anděl a jeho andělské pohlazení. Organizační tým tvořily výše zmínění dobrovolníci a o hudební doprovod se již tradičně postarala Emička Nováková a nově pak Hana Makoňová pod taktovkou a vedením Káji Marcelové.

zdroj: Dobrovolný ekologický spolek Ochrana ptactva, Karel Makoň