Cyklotoulky okolím Jáchymova: Agricola, uran a parádní hory
Stanislav Bartůšek v pořadu Cyklotoulky, zdroj foto: Egomotion s.r.o.
Stanislav Bartůšek v pořadu Cyklotoulky, zdroj foto: Egomotion s.r.o.

Cyklotoulky okolím Jáchymova: Agricola, uran a parádní hory

22 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Jáchymov, to je město kontrastů. Nádherné lázně, těžební památky zařazené na Seznam světového dědictví UNESCO a vedle toho sídliště, kterým předchozí režim dal na frak a ten současný to nezachránil. To vše rámováno nejvyššími partiemi Krušných hor. Že je to tu ráj pro všechny cyklisty, o tom vás přesvědčí další díl Cyklotoulek.

Dnešní Cyklotoulky začínáme trochu netradičně – pod zemí. Zdejší kraj lidé těží odnepaměti, a tak jej jedeme vytěžit i my. Uran ani stříbro si domů neodvezeme. Stanislav Bartůšek si totiž jede pro cyklistické zážitky.

A že jich bude. První radonové lázně na světě jsou místem mnoha kontrastů a zároveň kolébkou věd o hornictví. Jejich základy tu položil Georgius Agricola. Místní štoly si samozřejmě také nenecháme ujít. Jejich sláva i temná minulost jsou všeobecně známy. Dnes je tento region díky nim zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Nezapomněli jsme ale na kolo? Rozhodně ne! Čeká nás výjezd na nejvyšší vrchol Krušných hor. Chcete vidět, jak jsme si Klínovec nahoru i dolů užili? Pusťte si dnešní Cyklotoulky.

zdroj: Egomotion s.r.o.